Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkelová má problém? Uprchlíci nechtějí odcházet z Německa ani za peníze

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Počet uprchlíků, kteří dobrovolně opouštějí Německo, se snižuje. Zatímco v roce 2017 vládní programy pro dobrovolné návraty využilo 29.522 běženců, od ledna do konce listopadu loňského roku už jen 15.089. Uvedl to list Rheinische Post s odvoláním na Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF).

Německo dobrovolné vycestování neúspěšných žadatelů o azyl i lidí, jejichž žádost se teprve zpracovává, podporuje několika programy.

Jeden z nich například občanům zhruba 45 zemí dává nárok na finanční pomoc 800 eur (20.400 Kč), pokud Německo sami opustí v určitém termínu od zamítnutí azylové žádosti. Podporu 1200 eur (30.660 Kč) dostanou v případě, že se pro návrat rozhodnou ještě před verdiktem o azylové žádosti.

Ani takové programy ale, zdá se, nemají výraznější dopad. Dobře je to vidět na trendu za poslední tři roky. V roce 2016 bylo dobrovolných návratů ještě 54.006, od té doby je patrný značný pokles.

Mluvčí Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky čísla vysvětluje tím, že do Německa přichází méně běženců než před třemi lety.

Témata:  uprchlíci Německo

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.