Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkelová má problém? Uprchlíci nechtějí odcházet z Německa ani za peníze

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Počet uprchlíků, kteří dobrovolně opouštějí Německo, se snižuje. Zatímco v roce 2017 vládní programy pro dobrovolné návraty využilo 29.522 běženců, od ledna do konce listopadu loňského roku už jen 15.089. Uvedl to list Rheinische Post s odvoláním na Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF).

Německo dobrovolné vycestování neúspěšných žadatelů o azyl i lidí, jejichž žádost se teprve zpracovává, podporuje několika programy.

Jeden z nich například občanům zhruba 45 zemí dává nárok na finanční pomoc 800 eur (20.400 Kč), pokud Německo sami opustí v určitém termínu od zamítnutí azylové žádosti. Podporu 1200 eur (30.660 Kč) dostanou v případě, že se pro návrat rozhodnou ještě před verdiktem o azylové žádosti.

Ani takové programy ale, zdá se, nemají výraznější dopad. Dobře je to vidět na trendu za poslední tři roky. V roce 2016 bylo dobrovolných návratů ještě 54.006, od té doby je patrný značný pokles.

Mluvčí Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky čísla vysvětluje tím, že do Německa přichází méně běženců než před třemi lety.

Témata:  uprchlíci Německo

Související

Aktuálně se děje

8:20

Felixe Slováčka viděli s bývalou milenkou. Reakce Dády Patrasové vás překvapí

Manželství Felixe Slováčka a Dády Patrasové viselo svého času nad propastí kvůli tomu, že hudebník udržoval mimomanželský vztah. S bývalou milenkou se v uplynulých dnech opět ukázal. Jak na to reagovala jeho právoplatná manželka? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Írán

Analýza

Blíží se jednání Íránu s Evropany. Teherán chce být hegemonem, je blízko získání jaderné zbraně

Íránští představitelé potvrdili, že Teherán tento týden povede jaderné rozhovory s představiteli Francie, Německa a Velké Británie. Děje se tak v době zvýšeného napětí mezi Íránem a Izraelem, kdy už několik měsíců hrozí otevřená válka. Panuje podezření, že Íránci chtějí vyrobit jadernou zbraň, což by výrazně změnilo mocenskou rovnováhu v regionu Blízkého východu.