Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidstvo vyžírá poslední zástupce světové megafauny

ilustrační foto
ilustrační foto
Foto: MiZ, EuroZprávy.cz

Velká zvířata, jako jsou polární medvědi, velryby nebo hroši, jsou označována termínem megafauna. Nová studie nyní zjistila, že se populace těchto živočichů rychle snižuje. U 150 druhů akutně hrozí vyhynutí. Důvodem je především lidská touha po mase.

„Naše výsledky naznačují, že vyjídáme tato zvířata na hranici vyhynutí,“ napsal hlavní autor studie William Ripple z Oregonské státní univerzity. „U sedmdesáti procent druhů bude v budoucnu populace dále klesat a šedesát procent druhů by mohlo úplně, nebo téměř, vyhynout.”

Hlavním důvodem je samotná konzumace živočichů a zpracovávání částí jejich těl, které je rozšířené například v tradiční asijské medicíně. „Přímý lov pro konzumaci masa nebo jednotlivých částí těl je největším nebezpečím pro téměř všechny druhy velkých zvířat, o kterých máme dostupná data,“ sdělil Ripple.

„Zachování biodiverzity je pro strukturu a funkčnost ekosystémů zásadní,“ píší autoři studie. „Ta je však ohrožována populačním poklesem (…) a zhruba jedna pětina všech druhů obratlovců může vyhynout.“

V historii lidstva to přitom není nic výjimečného. Naši předkové způsobili vyhynutí mnoha druhů fauny i flóry. V posledních zhruba 500 letech se však tento proces urychlil díky novým technologiím a narůstající lidské populaci. Zatímco za stejné období vymřelo 0,8 procent obratlovců, u zástupců megafauny to byla dvě procenta.

Velké obratlovce ohrožuje i skutečnost, že se jejich počty, v porovnání s menšími živočichy, obnovují mnohem pomaleji. Velkých zvířat je na naší planetě v celkových počtech mnohem méně, každý zásah je proto citelnější. „Megafauna je výrazně ohroženější a sledujeme u ní procentuálně vyšší propad populace než už všech ostatních druhů obratlovců dohromady,“ vysvětlil pro server EurekAlert Ripple.

Za posledních 250 let vymřelo, či zmizelo z divoké přírody, devět zástupců těchto velikánů. Studie, která byla publikována v časopise Conservation Letters, zkoumala asi 300 různých druhů megafauny. Ty charakterizovala jako zvířata, která jsou v porovnání s ostatními druhy ve stejné třídě neobvykle velká.

Témata:  zvířata ekologie vyhynulá zvířata příroda

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 11:19

Jiří Krampol si dnešek představoval úplně jinak. Jedna věc je teď nejdůležitější

Přání pevného zdraví je tentokrát opravdu namístě. Jiří Krampol slaví právě dnes 87. narozeniny, ale podle nejnovějších informací rozhodně nemá náladu se bavit. Údajně ho totiž opět zradilo zdraví. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy