reklama

Williamson přednesl svou řeč v londýnském Royal United Services Institute. Varoval, že musí být Velká Británie spolu se západními spojenci připravena „použít tvrdou sílu na podporu svých zájmů.“

V budoucnu podle Williamsona možná země „bude muset intervenovat“ a postavit se agresi států, jako jsou Čína nebo Rusko, které opovrhují mezinárodním právem.

„Musíme být připraveni ukázat, že s sebou agresivní chování nese vysokou cenu,“ měl podle deníku Independent sdělit britský ministr. Brexit je podle Williamsona skvělou příležitostí pro to, aby Velká Británie přehodnotila svoji roli ve světě.

„Brexit je velkým okamžikem v naší historii. Okamžikem, kdy musíme posílit naši globální přítomnost a zlepšit naši smrtonosnost,“ uvedl. „Můžeme budovat nové aliance, znovu oživit ty staré, a co je nejdůležitější, dát jasně najevo, že jsme země, která bude jednat, když je to potřeba,“ citoval ministra Independent.

Nová vlajková loď britského námořnictva Queen Elizabeth má být nasazena ve Středozemním moři, na Blízkém východě a následně v Tichomoří. Na její palubě budou americké a britské stroje F-35. Právě v oblasti Jihočínského moře narůstá napětí mezi Čínou a dalšími zeměmi, které si kladou na jednotlivé ostrovy nárok.

Ministr však neoznámil žádné nové zdroje finančních prostředků. Země nyní ročně utratí za obranu okolo 36 miliard liber. Spojené státy investují ročně do obrany třináctkrát více, Čína pětinásobné množství prostředků. Williamson také zdůraznil dobré vztahy, které Británie udržuje se Spojenými státy, a podpořil Trumpův požadavek, aby ostatní členové v NATO zvýšili svůj vojenský rozpočet.

reklama