reklama

Mluvčí jihokorejského prezidenta na tiskovém brífinku v Soulu na otázku, zda je deklarace ukončení války součástí agendy summitu, odpověděl: "Ta možnost tu je." Konflikt v červenci 1953 skončil jen příměřím.

Lavrov, kterého dnes citovala agentura Interfax, sdělil, že USA se přes summitem obrátily na Rusko a požádaly o radu. Podle Lavrova nemá problém Korejského poloostrova rychlé řešení. OSN by podle něj měla zrušit část sankcí, jež komplikují vztahy mezi Pchjongjangem a Soulem.

Trump a Kim se sejdou už k druhé vzájemné vrcholné schůzce ve středu a ve čtvrtek v Hanoji.

Historicky první summit úřadujícího amerického prezidenta a vůdce KLDR se uskutečnil před osmi měsíci v Singapuru. Trump a Kim se tehdy dohodli, že budou usilovat o úplné jaderné odzbrojení Korejského poloostrova. Poněkud vágně formulovaná dohoda však zatím nepřinesla významné výsledky.

Americký prezident v neděli na setkání s guvernéry jednotlivých států USA v Bílém domě řekl, že je spokojen, dokud Severní Korea nepokračuje ve zkouškách raket. "Nespěchám. Nechci na nikoho tlačit," řekl šéf Bílého domu. "Jenom nechci (raketové) zkoušky. Dokud nejsou žádné zkoušky, jsem spokojený," dodal Trump.

Kim Čong-un cestuje do Vietnamu vlakem přes Čínu. Před summitem s Trumpem se sejde s vietnamským prezidentem a dalšími vysokými činiteli.

Trump do Vietnamu dorazí v úterý večer. S vietnamským prezidentem Nguyenem Phu Trongem se sejde ve středu ráno.

reklama