Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo dalo Huawei nůž na krk. Stanovilo zásadní podmínku

Huawei P8
Huawei P8
Foto: Pixabay

Německá kancléřka Angela Merkelová usiluje o uzavření "antišpionážní" dohody s Čínou, která by zajistila, že Německo nebude muset vyloučit Huawei ze staveb komunikačních sítí páté generace (5G) v zemi kvůli obavám ze špionáže. Uvedl to dnes na svých internetových stránkách německý časopis WirtschaftsWoche s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Někteří experti ale údajný německý záměr zpochybňují.

"Ekonomický poradce Merkelové Lars-Hendrik Röller byl nedávno v Číně, kde jednal o dohodě," citoval list zdroje.

Činnost firmy Huawei nyní pečlivě zkoumají západní vlády kvůli vztahům firmy s čínskou vládou a obvinění ze špionáže, které ale popírá. Spojené státy vyzvaly své spojence, aby nepoužívali technologie firmy, napsala agentura Reuters.

Odborníci na kybernetiku jsou podle WirtschaftsWoche překvapeni německým přístupem, protože obdobná dohoda mezi USA a Čínou z roku 2015 se ukázala jako neúčinná.

"Antišpionážní dohody jsou politické zástěrky," řekl ředitel Evropského centra pro mezinárodní politickou ekonomii (ECIPE) Hosuk Lee-Makiyama. "Dodržování nelze ověřit, protože odposlechy v telefonních sítích nelze prokázat." Odborníci se shodují, že taková dohoda by měla smysl jen v případě, že by byly dojednané konkrétní sankce za porušení.

Spolková vláda se chce vyhnout zákazu Huawei v Německu, protože se obává odvetných opatření pro své podniky v Číně. Americká vláda je však k přístupu Německa velmi kritická, dodal list.

Americká vláda při několika příležitostech varovala své spojence, aby nevyužívali pro stavbu mobilní infrastruktury 5G firmu Huawei. Důvodem je čínský zákon z loňského roku, který umožňuje vládě přinutit soukromé společnosti, jako Huawei, ke špionáži. Země jako Austrálie a Nový Zéland se již zákonem rozhodly vyloučit Huawei z výstavby důležité infrastruktury.

V Bruselu je německému přístupu k záležitosti Huawei věnována zvláštní pozornost, protože největší členský stát je považován za zemi, která určuje směr. Evropská komise se snaží najít pro všechny členské státy jednotný přístup. Bezpečnostní otázky jsou však záležitostí jednotlivých členských států, proto Brusel zatím žádný společný přístup nenalezl, dodal časopis.

Témata:  Huawei Německo Čína

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 21:02

Další vydírání pod taktovkou USA? Raději infarkt, než Rubiových 5 % HDP na armádu

Šéf americké diplomacie Marco Rubio prohlásil, že členské státy NATO by měly na obranu vynakládat minimálně pět procent HDP. Další z řady nesmyslných návrhů administrativy prezidenta Donalda Trumpa – jako by nestačilo, že Evropu vydírá obchodní válkou, teď by jí ještě rád diktoval, kolik má utrácet za zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Izraelská armáda

Analýza

Katastrofální situace v Pásmu Gazy: Izrael už necílí jen na Hamás, ale i na zisk dalšího území

Izrael zásadně mění svůj přístup k situaci v Pásmu Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu oznámil novou vojenskou strategii, která počítá s postupným obsazováním částí palestinského území. Tento vývoj přichází v momentě, kdy světová pozornost slábne – částečně i kvůli šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, který ji přesměroval jinam. Vyhlášením nové obchodní války rozvířil mezinárodní agendu a odvedl zrak od humanitární katastrofy, která se v Gaze dál prohlubuje.