Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Etická stránka robotů? Google řeší "svědomí" umělé inteligence

Logo společnosti Google
Logo společnosti Google
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Americká technologická společnost Google ustavila poradní komisi pro etické otázky související s umělou inteligencí. Google to oznámil na svém blogu s tím, že komise se letos sejde čtyřikrát, poprvé v dubnu.

Společnost připomenula, že již loni zveřejnila své zásady výzkumu a vývoje umělé inteligence (AI Principles), které považuje za etickou chartu. K podpoře zmíněných principů se nyní rozhodla zřídit externí poradní komisi pro pokročilou technologii (ATEAC; Advanced Technology External Advisory Council).

"Tato skupina se bude věnovat nejsložitějším výzvám Googlu, které vycházejí z našich zásad umělé inteligence, jako jsou rozpoznávání podle tváře a spravedlnost strojového učení," uvedl Google.

Ve zmíněných zásadách se Google například hlásí k tomu, že jím vyvíjené technologie budou přínosem pro společnost, nebudou diskriminační nebo budou bezpečné a pod kontrolou lidí. Společnost se rovněž zavázala, že umělou inteligencí nevybaví zbraně či techniku, která by byla v rozporu s mezinárodním právem a lidskými právy.

Komisi tvoří behaviorální ekonom Alessandro Acquisti, expert na aplikovanou a výpočetní matematiku Bubacarr Bah, odborník na strojové učení De Kai, specialistka na automatické systémy Dyan Gibbensová, odbornice na psychologii a umělou inteligenci Joanna Brysonová, Kay Colesová Jamesová, která se věnuje minimalizaci vlády a osobní svobodě, filozof se zaměřením na digitální etiku Luciano Floridi a diplomat William Joseph Burns.

Témata:  Google umělá inteligence (AI) digitalizace

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.