reklama

Podle mluvčí jihokorejského prezidenta je vláda v Soulu krokem KLDR "velmi znepokojena", protože KLDR porušila loňskou vzájemnou dohodu o snížení napětí mezi oběma zeměmi. "Očekáváme, že Severní Korea se aktivně připojí k úsilí o rychlé znovuobnovení jednání o jaderném odzbrojení," uvedla také mluvčí podle agentury Reuters.

Jižní Korea též uvedla, že spolu s USA se snaží zjistit, o jakým typ střel dnes šlo. Mluvčí prezidenta prohlášení vydala po schůzce prezidenta s ministrem obrany, šéfem rozvědky a prezidentským bezpečnostním poradcem.

Také Bílý dům už dříve informoval, že situaci dále monitoruje. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo a jihokorejská ministryně zahraničí Kang Kjong-wha se podle agentury Reuters shodli na "opatrné reakci" na dnešní test KLDR a uvedli, že budou situaci dál společně sledovat.

S Pompeem hovořil o dnešní akci KLDR telefonicky také japonský ministr zahraničí Taró Kono, který je nyní na návštěvě Angoly. Podle agentury AP zřejmě Japonsko nebude reagovat ostře, ač dříve zastávalo tvrdý postoj vůči severokorejskému diktátorskému režimu. Japonský premiér Šinzó Abe ale v poslední době rétoriku vůči KLDR zmírnil, protože se chce s vůdcem KLDR Kim Čong-unem setkat.

Kim se od začátku loňského roku sešel několikrát s nejvyššími představiteli Jižní Koreje, Číny a USA, kteří se snaží KLDR přimět k jadernému odzbrojení.

Loading...
reklama