reklama

Podle čínské stránky Pear Video nejmenovaný muž z východní provincie Ťiang-su po nadýchání dalece překročil čínský striktní limit 0,02% BAC (Blood Alcohol Content – 0,1% BAC představuje přibližně promile). Muž však tvrdil, že alkohol nepil a jen snědl jedno z nejvíc páchnoucích ovocí na světě, durian.

Policisté mu nevěřili. Nicméně, krevní testy ukázaly, že je nevinný. To vzbudilo jejich zvědavost a tak zkusily na kameru, jak dopadnou jejich výsledky po požití ovoce.

A k jejich překvapení ovoce skutečně zvýšilo hladinu alkoholu v krvi. Policistovi, který ovoce pozřel, se zvýšila hladina alkoholu v krvi na 0,36% BAC. Po chvíli policisté zopakovali dechovou zkoušku. Tentokrát byl výsledek negativní.

Server IFLScience upozorňuje, že přístroje na zkoušku dechu mohou zaznamenat falešné pozitivní výsledky z nealkoholických potravin nápojů a potravin či dokonce věcí každodenní potřeby, které obsahují stopové množství alkoholu jako je bílé pečivo (díky pekařskému kvasinkovému droždí), pekanové ořechy, zralé ovoce, proteinové tyčinky, ústní vody nebo sirupy proti kašli. Podle studie z roku 1998 tyto účinky většinou do 15 minut odezní.

reklama