Letadla a vrtulníky syrské a ruské armády pokračovaly šestým dnem v útocích na severozápadě Sýrie. Jak dnes oznámila exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), letadla bombardují cíle v provincii Idlib a Hamá. Podle zdrojů agentury DPA přišlo za tu dobu o život na sedm desítek lidí. Násobí to obavy ze zahájení ofenzivy proti radikálním skupinám a oponentům syrského režimu, kteří v těchto oblastech působí. Turecký viceprezident Fuat Oktay dnes oznámil, že Turecko a Rusko znovu jednají o vyslání svých vojáků k syrsko-turecké hranici, do oblasti Tall Rifaatu.
Podle tureckého ministerstva obrany v sobotu při útocích kurdských milicí padli čtyři turečtí vojáci a dva byli zraněni. Tall Rifaat je na severu syrské provincie Halab (Aleppo) a je pod kontrolou Kurdů, které chce Turecko od své hranice vytlačit. Oktay dnes řekl, že turecká armáda bude pokračovat v operacích, dokud nebude hranice bezpečná. Turecko s Ruskem se už v minulosti dohodly na společných hlídkách, které měly přispět ke klidu v pohraničí.
Podle SOHR nařídila syrská armáda vyslat další vojáky a zbraně na bojiště v severozápadní Sýrii. Syrská agentura SANA tvrdí, že "teroristické organizace" plánují útoky a chtějí stupňovat "nepřátelské operace".
Warning: The video contains harsh scenes..The first moments of the double airstrike targeting our White Helmets team in western #Idlib this afternoon, and the injury of the volunteer Mohammed Shawwa and his subsequent death from his wounds. RIP, Hero. #Syria pic.twitter.com/dfp49wIXSN
— The White Helmets (@SyriaCivilDef) 4. května 2019
Syrské a ruské letectvo zahájily nálety v úterý a podle SOHR jde o nejprudší boje za několik měsíců. Syrský konflikt trvá osm let a Idlib je poslední oblastí, kde se koncentrují radikální skupiny. Nejsilnější z nich je Haját Tahrír aš-Šám (HTS), blízká teroristické síti Al-Káida. Damašek a Moskva své armádní operace označují za boj proti extremistům.
Podle OSN od února kvůli bojům v Hamá a Idlibu přišlo o střechu nad hlavou téměř 140.000 lidí. Humanitární organizace se obávají, že ofenziva vyvolá humanitární katastrofu. V Idlibu žijí asi tři miliony lidí, z nichž polovina jsou uprchlíci, kteří tam přesídlili z jiných částí Sýrie.
Rusko a Turecko se loni dohodly na zřízení nárazníkového pásma, které mělo od sebe navzájem oddělit syrské jednotky a oddíly radikálů. Dohoda byla uzavřena s cílem odvrátit hrozící syrskou vládní ofenzivu. Opozice, za kterou stojí Turecko, podle agentury DPA obviňuje Rusko, že tuto dohodu neplní.
Témata: Sýrie, Syrská krize, ruské angažmá v Sýrii
Související
9. ledna 2025 15:47
29. prosince 2024 14:24
18. prosince 2024 15:24
16. prosince 2024 21:53
16. prosince 2024 19:02
15. prosince 2024 16:04