Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zastavili jsme invazi muslimů! Teď se vrací! Zeman vystoupil v Maďarsku s bouřlivým projevem

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Prezidenta Miloš Zeman vystoupil s bouřlivým projevem v Maďarsku. Zde před novináři prohlásil, že Evropa už v minulosti odrazila jednu invazní vlnu. Teď ale čelí další.

Zeman hned na úvod projevu zmínil, že chce připomenout tři výročí. "První a nejdůležitější, devátého května oslavil pan prezident Áder šedesáté narozeniny. Ještě jednou blahopřeji," uvedl.

"Druhé, smutné výročí je, blíží se pět set let od bitvy u Moháče, kde padnul ve dvaceti letech král český a král uherský Ludvík. Moje žena se na to bojiště jela dnes podívat. A tehdy Osmanská říše představovala jakousi invazní vlnu, která byla zastavena až 1681 v bitvě u Vídně. Od té doby tato vlna ustupovala. Nicméně v posledních letech nabyla nových podob a já si myslím, že můžeme shledávat jistou analogii právě s migrační vlnou," pokračoval.

Třetí výročí je, že už sedm let nebyl český prezident v Maďarsku, a přitom on sám Maďarsko považuje za čestného souseda.

Následně Zeman vyjádřil svoji solidaritu s Maďarskem jako "s obráncem evropské kultury". "Řekl jsem panu prezidentovi Áderovi, že jako příklad eroze evropské kultury uvedu Francii a její dotazník pro francouzské veřejné školy. Jak možná víte, z tohoto dotazníku byla vyškrtnuta slova otec a matka a nahrazena slovy rodič číslo jedna a rodič číslo dvě," uvedl.

"Ponechávám stranou, zda by rodiče soupeřili o to, kdo je číslo jedna a kdo je číslo dvě, ale slova táta a máma jsou nejkrásnější slova ne jenom v dětském životě, a já proto pokládám za naprosté zvěrstvo takové multikulturní experimenty bez ohledu na to, která země je aplikuje," dodal Zeman.

Témata:  Miloš Zeman muslimové Maďarsko

Aktuálně se děje

10:06

Srbsko se vzdává Ruska. Přibližuje se k NATO

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy