Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stále jak za cara? Ukrajina žaluje v Haagu na "zlodějské Rusko"

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Rusko svými zásahy na Krymu a v okolních vodách porušuje práva Ukrajiny ohledně rybaření a těžby nerostných surovin a dokazuje, že od dob Ruského impéria se nic nezměnilo. I tato obvinění dnes zazněla v úvodním prohlášení zástupců Kyjeva u Stálého rozhodčího soudu (PCA) v Haagu, který tento týden začal předběžně projednávat ukrajinskou žalobu na Moskvu. Ruské výhrady ohledně jurisdikce mezinárodního soudu podle ukrajinské strany nemají žádný právní základ.

"Rusko postavilo nelegální most přes mezinárodní úžinu. Obtěžuje lodě všech zemí mířící z a do ukrajinských přístavů," řekla náměstkyně šéfa ukrajinské diplomacie Olena Zerkalová o situaci v Kerčském průlivu. Ten odděluje Krym od ruského Krasnodarského kraje a od anexe ukrajinského poloostrova v roce 2014 v něm lodní provoz kontroluje Rusko.

"(Rusko) krade naše energetické zdroje v našich mořských oblastech. Nepouští naše rybáře do vod, ve kterých odjakživa rybařili. Dohromady ukazují tyto přestupky naprostou neúctu Ruska k mezinárodnímu mořském právu," pokračovala podle agentury AP Zerkalová.

Ukrajinská žaloba u PCA, který je nejstarším rozhodčím soudem na světě, byla podána v září 2016 a požaduje verdikt, který by Moskvě nařídil "ukončit nezákonné kroky v dotčených vodách". Ruská strana na pondělním předběžném stání uvedla, že soud v Haagu nemá pravomoc rozhodovat o ukrajinských nárocích, protože "se dotýkají ruské svrchovanosti nad Krymem a přilehlými vodami".

Podle Zerkalové nemá ruská argumentace z právního hlediska žádnou váhu a PCA by o žalobě měl rozhodnout. Představitelka ukrajinské vlády zdůraznila, že spor se týká údajného porušování práv Kyjeva zakotvených v Úmluvě OSN o mořském právu, která se dotýká i rybaření či těžby nerostných surovin. Kdy se pětičlenný arbitrážní panel PCA vyjádří k ruským námitkám ohledně jurisdikce, není v tuto chvíli jasné.

Olena #Zerkal at @PCA_CPA : #Russia’s approach to the status the Sea of #Azov & #Kerch Strait is based on Russia’s imperial historical narrative pushed by its leaders. In the version of reality presented yesterday by Russia, nothing has changed since Russian Empire. #PCA #UNCLOS pic.twitter.com/veEngLhGM0

— MFA of Ukraine ?? (@MFA_Ukraine) 11. června 2019

"Podle Ruska je tenhle případ o svrchovanosti Krymu. Není," uvedla náměstkyně Zerkalová. "Přístup Ruska vychází z imperiálního výkladu dějin, který jeho lídři preferují. Ve verzi reality prezentované Ruskem včera (pondělí) se nic nezměnilo od časů Ruského impéria," dodala podle agentury AFP.

Západ připojení Krymu k Rusku neuznává a obviňuje Moskvu, že úmyslně brání Ukrajincům v přístupu k Azovskému moři, které od Černého moře odděluje Kerčský průliv. Rusko po anexi poloostrova zahájilo v regionu rozvoj infrastruktury a postavilo přes Kerčský průliv most pro automobilovou dopravu.

Témata:  Ukrajina Rusko EuroZprávy.cz Krym

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.