Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize v Moldavsku má dohru. Rival proruského prezidenta Dodona uprchl ze země

Moldavsko, vlajka
Moldavsko, vlajka
Foto: Pixabay

Politická a ústavní krize v Moldavsku skončila, ohlásil prezident Igor Dodon. Stalo se tak poté, co ústavní soud dnes na jeho žádost zrušil svá rozhodnutí, která podle prezidenta krizi vyvolala. O zrušení kontroverzních verdiktů informoval podle tiskových agentur předseda ústavního soudu Mihai Poalelungi. Premiérka Maia Sanduová následně vyzvala ústavní soudce, aby odstoupili. Ze země ještě v pátek večer odletěl oligarcha a šéf nyní opoziční Demokratické strany Vlad Plahotniuc, proti kterému se proruský Dodon a prozápadní Sanduová tento měsíc spojili.

Ústavní soud podle agentury TASS anuloval svá rozhodnutí týkající se dočasného odebrání prezidentských pravomocí Dodonovi, rozpuštění dosavadního parlamentu, uspořádání předčasných voleb 6. září či neuznání nové předsedkyně parlamentu a nové premiérky.

Ke zrušení všech rozhodnutí ze dnů 7. až 9. června stačilo ústavním soudcům pět minut, poznamenala agentura Interfax a dodala, že veškerá reálná moc přešla v pátek večer do rukou premiérky Sanduové. Ta dnes vyzvala ústavní soudce k demisi.

"Žádám soudce ústavního soudu, aby neprodleně odstoupili, pokud jim zbyla špetka cti a úcty k ústavě a k občanům," citoval Sanduovou server Point.md.

Ministerská předsedkyně vyčetla ústavnímu soudu, že svými rozhodnutími se de facto podílel na pokusu opoziční Demokratické strany miliardáře Plahotniuka udržet se u moci i bez podpory parlamentní většiny. "Ústavní soud by měl rozhodovat na základě ústavy, a nikoli podle vůle politiků," zdůraznila.

Politický život v Moldavsku v poslední době ochromil konflikt mezi Plahotniukovými demokraty a soupeřícím blokem, v němž se nečekaně spojil proevropský svaz Acum (Teď) Sanduové a Dodonovi proruští socialisté. V důsledku krize v zemi vládli dva prezidenti a dvě vlády, které se vzájemně obviňovaly z pokusu uzurpovat moc.

Za netradiční spojenectví prozápadního Acum a proruských socialistů, tedy proti Demokratické straně, se počátkem týdne postavilo pět západních zemí i Rusko. V pátek demokraté ohlásili odchod do opozice a rezignaci své vlády vedené premiérem Pavlem Filipem.

Plahotniuc podle dnešního oznámení své strany odcestoval za svou rodinou do Švýcarska. Podle stranického komuniké nejde o útěk do exilu a Plahotniuc se za pár dnů do vlasti vrátí.

Sanduová dnes prohlásila, že Plahotniuc by měl za pokus uzurpovat moc stanout před soudem.

V moldavských médiích se v pátek večer objevily reportáže z odletu oligarchy a jeho blízkých spolupracovníků z kišiněvského letiště.

Témata:  Moldávie EuroZprávy.cz Igor Dodon

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.