reklama

Ústavní soud podle agentury TASS anuloval svá rozhodnutí týkající se dočasného odebrání prezidentských pravomocí Dodonovi, rozpuštění dosavadního parlamentu, uspořádání předčasných voleb 6. září či neuznání nové předsedkyně parlamentu a nové premiérky.

Ke zrušení všech rozhodnutí ze dnů 7. až 9. června stačilo ústavním soudcům pět minut, poznamenala agentura Interfax a dodala, že veškerá reálná moc přešla v pátek večer do rukou premiérky Sanduové. Ta dnes vyzvala ústavní soudce k demisi.

"Žádám soudce ústavního soudu, aby neprodleně odstoupili, pokud jim zbyla špetka cti a úcty k ústavě a k občanům," citoval Sanduovou server Point.md.

Ministerská předsedkyně vyčetla ústavnímu soudu, že svými rozhodnutími se de facto podílel na pokusu opoziční Demokratické strany miliardáře Plahotniuka udržet se u moci i bez podpory parlamentní většiny. "Ústavní soud by měl rozhodovat na základě ústavy, a nikoli podle vůle politiků," zdůraznila.

Politický život v Moldavsku v poslední době ochromil konflikt mezi Plahotniukovými demokraty a soupeřícím blokem, v němž se nečekaně spojil proevropský svaz Acum (Teď) Sanduové a Dodonovi proruští socialisté. V důsledku krize v zemi vládli dva prezidenti a dvě vlády, které se vzájemně obviňovaly z pokusu uzurpovat moc.

Za netradiční spojenectví prozápadního Acum a proruských socialistů, tedy proti Demokratické straně, se počátkem týdne postavilo pět západních zemí i Rusko. V pátek demokraté ohlásili odchod do opozice a rezignaci své vlády vedené premiérem Pavlem Filipem.

Plahotniuc podle dnešního oznámení své strany odcestoval za svou rodinou do Švýcarska. Podle stranického komuniké nejde o útěk do exilu a Plahotniuc se za pár dnů do vlasti vrátí.

Sanduová dnes prohlásila, že Plahotniuc by měl za pokus uzurpovat moc stanout před soudem.

V moldavských médiích se v pátek večer objevily reportáže z odletu oligarchy a jeho blízkých spolupracovníků z kišiněvského letiště.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama