Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indii bičují smrtící monzuny. Počet obětí roste, na chatrče se zřítila zeď

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Nejméně 27 obětí na životech si v Bombaji vyžádaly monzunové deště, které už druhým dnem narušují železniční a leteckou dopravu a kvůli kterým byly uzavřeny školy i úřady. Mezi oběťmi je také 18 lidí, kteří zemřeli, když se vodou podemletá zeď zřítila na chatrče chudinské čtvrti v západní části Bombaje. Zranění utrpělo asi 60 lidí. Bilance se ještě může zvýšit, neboť záchranné práce stále pokračují, informovala agentura Reuters.

Během období dešťů, které v Indii trvá od června do září, zažívá Indie řadu případů, kdy se zřítí nekvalitně postavené budovy či zdi oslabené vodou.

Za poslední den napršelo v některých částech Bombaje více než 300 milimetrů srážek. Kvůli dešti musel být přerušen provoz části příměstských vlaků, které denně k dojíždění do práce využívají miliony lidí.

Hlavní ranvej letiště v Bombaji je od půlnoci uzavřená, protože při přistávání přejel za přistávací dráhu letoun společnosti SpiceJet. Druhá ranvej zůstává v provozu, ale 55 letů muselo být odkloněno a dalších 52 zrušeno kvůli špatnému počasí, uvedla mluvčí letiště v Bombaji, které je největší v Indii.

Záchranáři museli evakuovat asi 1000 lidí, kteří uvázli v nízko položené části města, když se začala vylévat z břehů rozvodněná řeka. I na dnešek meteorologové předpověděli vytrvalý déšť s občasnými přívaly.

Bombaj leží v indickém svazovém státě Maháráštra. Vláda tohoto státu uvedla, že dnes budou ve městě fungovat kvůli neustávajícímu dešti a jeho dopadům na dopravu pouze havarijní služby.

Indická finanční metropole Bombaj se snaží vyprofilovat na celosvětové finanční středisko. Značné části megalopole se ale každoročně potýkají s monzunovými dešti, což situaci ve městě značně komplikuje.

Témata:  Indie zřícené stavby neštěstí

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 21:47

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy