reklama

"Pokud jde o urážky na adresu naší země a našeho prezidenta, samozřejmě je považujeme za naprosto nepřijatelné a rozhodně je odsuzujeme," řekl dnes novinářům Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Chování moderátora podle Peskova buď vyprovokoval kdosi, kdo si přeje ještě více zkomplikovat rusko-gruzínské vztahy, nebo jde o důsledek "naprosté nepříčetnosti". Každopádně šlo o chování nehodné gruzínského národa s jeho dávnou historií a bohatou kulturou; "to, co se stalo, je pro Gruzínce velká ostuda," usoudil mluvčí.

Kreml nicméně podle něj zaznamenal, že celé gruzínské vedení - prezidentka, premiér a předseda parlamentu - počínání gruzínského novináře odsoudilo. Podle gruzínské diplomacie nemělo toto vystoupení nic společného se svobodou slova, ruská diplomacie je odsoudila jako "výstřelek nejhoršího darebáctví".

Populární moderátor Georgij Gabunija v neděli zahájil svůj pořad, vysílaný v přímém přenosu, nadáváním Putinovi v ruštině. Ruského prezidenta mimo jiné označil za "neřáda", "zrůdu" a "psí hovno". "Na naší krásné zemi není místa pro tak ubohé stvoření, jako jsi ty," prohlásil a mimo jiné Putinovi a jeho rodičům popřál, ať "hoří v pekle".

Televize Rustavi 2 je pokládána za blízkou bývalému prezidentovi Michailu Saakašvilimu, který svou opoziční stranu vede z exilu. Ředitel televize se za nadávky omluvil, ale prohlásil, že sdílí moderátorův názor a nepropustí jej.

Několik stovek demonstrantů, kteří se po odvysílání pořadu sešli před sídlem televize a házeli po jejich pracovnících vejce, se podle ruského listu Kommersant obávali, že Putin by na "strašné urážky svých zesnulých rodičů" mohl odpovědět rozpoutáním války, a to tím spíše, že ruské tanky v separatistické Jižní Osetii jsou od Tbilisi vzdáleny jen 40 kilometrů. Televizi podle ruského deníku také opustilo několik novinářů, kteří demonstrantům říkali, že nechtějí vyprovokovat nový válečný konflikt.

Rusko-gruzínské vztahy jsou napjaté od krátké války, kterou za Saakašviliho vlády svedli Gruzíni a Rusové v srpnu 2008 o separatistickou provincii Jižní Osetie. Olej do ohně minulý měsíc přilila návštěva ruských poslanců v Tbilisi, kde následně propukly protiruské a protivládní demonstrace. Ty tuto neděli pokračovaly 17. dnem.

Loading...

1 komentář (Poslední 08.07. 18:35) Napište svůj názor

reklama