Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ibizagate v Rakousku: Po pádu vlády děsí jednotlivé politické strany

Sebastian Kurz
Sebastian Kurz
Foto: Facebook

Aféra "Ibizagate", kvůli níž na jaře padla rakouská vláda, se rozšiřuje. Rakouští státní zástupci vyšetřují kvůli možným ilegálním darům nejen politiky protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ), ale také Rakouskou lidovou stranu (ÖVP) odvolaného kancléře Sebastiana Kurze a Sociálnědemokratickou stranu Rakouska (SPÖ). Informovaly o tom dnes německý deník Süddeutsche Zeitung a zpravodajský týdeník Der Spiegel.

Aféru spustily právě německé listy zveřejněním videa zachycujícího při zjevně korupčním jednání tehdejšího předsedu FPÖ Heinze-Christiana Stracheho. Na videu se objevil také pozdější šéf parlamentní frakce FPÖ Johann Gudenus.

Politik si na videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 říká domnělé neteři ruského oligarchy o volební pomoc výměnou za přidělení státních zakázek. Po propuknutí skandálu se rozpadla koalice lidovců a Svobodných. Rakousko má nyní přechodnou úřednickou vládu. Na konci září pak zemi čekají předčasné volby.

Aféra však může vrhnout negativní světlo i na ÖVP a SPÖ. Süddeutsche Zeitung a Spiegel a také rakouský týdeník Falter mají k dispozici pokyn k vyšetřování, z něhož vyplývá, že v hledáčku vyšetřovatelů zaměřených na hospodářskou kriminalitu a korupci jsou i obě největší rakouské strany. Kromě toho je předmětem vyšetřování i podezření na zpronevěru firmami, které stranám poskytovaly dary. Čtyřstránkový pokyn k vyšetřování byl vydán na konci května.

Strache a Gudenus na videu z Ibizy hovoří o tom, že sponzorské dary nemají být převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Strache také jmenoval některé dárce, kteří údajně posílali peníze nejen FPÖ, ale také ÖVP či SPÖ. Padla jména výrobce zbraní Gastona Glocka, investora Reného Benka a firmy Novomatic. Všichni pochybné financování stran popřeli a Strache později potvrdil, že od nich žádné peníze nepřišly a omluvil se jim.

Protikorupční prokuratura se přesto věcí začala zabývat a kriminální policie má prověřit organizace blízké FPÖ. Chce také vědět, které spolky, jež mají blízko k lidovcům a sociálním demokratům, připadají v úvahu jako možní příjemci "odkloněných" sponzorských darů pro tyto strany, píše Süddeutsche Zeitung.

Johann Gudenus na videu z Ibizy tvrdil, že i ostatní rakouské strany sahají k této praxi ilegálního sponzoringu. Strany to popírají, ale SPÖ připustila, že v roce 2017 jedna zemská organizace Sociálnědemokratického hospodářského svazu dostala 3500 eur (téměř 90.000 korun) od firmy Novomatic.

Vyšetřování kvůli zpronevěře jsou pak zaměřena na zodpovědné osoby ve firmách Glock, Novomatic a Signa Holding. Podle německého tisku jde o osoby, které mohly vědomě zneužít svého oprávnění disponovat majetkem firem a poukázat částky od 500.000 do dvou milionů eur jako nedeklarované stranické dary.

Témata:  Rakousko Svobodná strana Rakouska Rakouská lidová strana (ÖVP) Sebastian Kurz

Aktuálně se děje

23. června 2024 19:37

Jurečka chce zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy