Svobodná strana Rakouska

rakousko

Prapodivné zpracování dějin. Populisté v Rakousku vyvolali rozruch

Svět

Kritiku rakouských historiků i politiků si dnes vysloužila zpráva, kterou zveřejnila odborná komise pověřená zpracováním dějin Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Podle historiků je studie, jejíž vznik podnítilo vedení FPÖ na počátku loňského roku, nekritická a obsahuje navíc pasáže zkopírované z internetu.

Sebastian Kurz

Ibizagate v Rakousku: Po pádu vlády děsí jednotlivé politické strany

Svět

Aféra "Ibizagate", kvůli níž na jaře padla rakouská vláda, se rozšiřuje. Rakouští státní zástupci vyšetřují kvůli možným ilegálním darům nejen politiky protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ), ale také Rakouskou lidovou stranu (ÖVP) odvolaného kancléře Sebastiana Kurze a Sociálnědemokratickou stranu Rakouska (SPÖ). Informovaly o tom dnes německý deník Süddeutsche Zeitung a zpravodajský týdeník Der Spiegel.

Rakouská vlajka

Svět

Ohrožení demokracie v Rakousku? Ministerstvo chce výrazně omezit spolupráci s kritickými médii

Vídeň - Rakouské ministerstvo vnitra vyzvalo v interním e-mailu policii, aby omezila spolupráci s novináři, kteří o ní nepíšou dostatečně pozitivně. V dokumentu, který po úniku do médií označilo za nezávazný "podnět", ministerstvo rovněž doporučilo, aby se u všech případů zveřejňovala státní příslušnost a pobytový status podezřelého. Aktivněji by policejní mluvčí měli na základě doporučení informovat o sexuálních deliktech, informoval dnes rakouský list Die Presse. Rakouské ministerstvo vnitra ovládá od konce loňského roku pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Kancléř Sebastian Kurz obsah e-mailu kritizoval.

Rakouská vlajka

Češi v ohrožení? Rakouský vicekancléř chce omezit volnost pohybu za prací v EU

Svět

Vídeň - Evropská unie by i pro dobro členských zemí z východní části bloku měla omezit volnost pohybu svých občanů za prací v rámci EU. Myslí si to rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache, který je předsedou protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Strache podle agentury APA tvrdí, že neomezená možnost pracovat v jiném členském státě připravuje východní členy o kvalifikované a vzdělané pracovníky, zatímco v bohatších zemích vede k nezaměstnanosti místních.

Ilustrační foto

Představitelé krajně pravicové FPÖ nebyli pozváni na pietní akci v Mauthausenu

Svět

Vídeň - Zástupci vládní Svobodné strany Rakouska (FPÖ) nebyli pozváni na letošní vzpomínkovou akci k výročí osvobození koncentračního tábora v Mauthausenu americkými vojáky v roce 1945. Představitelé strany, označované často za krajně pravicovou, to rozhořčilo, ale organizace Rakouský mauthausenský výbor (MKÖ), která každoroční květnovou akci v areálu dnešního památníku pořádá, trvá na tom, že přítomnost politiků FPÖ by znamenala další ponížení přeživších holokaustu.

soudy

Svět

Soud rozhodl: Politikovi můžete ukázat prostředníček

Vídeň - Vídeňský odvolací soud se zabýval stížností předsedy protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho na video levicového uskupení Linkswende jetzt. Podle verdiktu se politikům smí ukázat prostředníček a mohou se také častovat anglickou nadávkou "fuck".

rakousko

Svět

Izrael chce bojkotovat rakouské ministry za FPÖ, spor se týká i šéfky diplomacie

Vídeň - Izrael pozastavil navazování kontaktů s novými rakouskými ministry, které do vlády nominovala Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Podle listu Der Standard se bojkot bude týkat i ministryně zahraničí Karin Kneisslové, která FPÖ zastupuje v kabinetu jako nestranička. Lidovecký kancléř Sebastian Kurz vyjádřil naději, že se obavy Izraele podaří brzy rozptýlit.

rakousko

Nacistická prasata, skandoval dav na novou rakouskou vládu

Svět

Vídeň - Zástupci Rakouské lidové strany (ÖVP) a Svobodné strany Rakouska (FPÖ) složili dnes do rukou prezidenta Alexandera Van der Bellena slavnostní přísahu. V čele kabinetu stojí lidovec Sebastian Kurz (31). Konzervativní ÖVP a protiimigrační FPÖ uzavřely koaliční jednání v pátek, přesně dva měsíce po říjnových předčasných volbách.

Vídeňská radnice (Rathaus)

Svět

Květiny zaplavily nový rakouský parlament, poslanci si přinesli karafiáty i kaktusy

Vídeň - Poslanci nového rakouského parlamentu se dnes sešli k ustavujícímu zasedání. Předsedkyní Národní rady zvolili lidoveckou političku Elisabeth Köstingerovou (38). To vyvolalo kritiku, neboť se má za to, že v případě úspěchu koaličních jednání ÖVP a FPÖ usedne politička jako ministryně v nové vládě kancléře Sebastiana Kurze.

Rakouská vlajka

Šéf rakouských lidovců Kurz nabídl koalici Svobodným, chtějí zastavit migranty

Svět

Vídeň - Předseda Rakouské lidové strany (ÖVP) Sebastian Kurz dle očekávání nabídl vytvoření vládní koalice Svobodné straně Rakouska (FPÖ), označované za pravicově populistickou. Podobnost obou stran podle něj spočívá především v odhodlání zastavit ilegální migraci, učinit sociální systém země méně přitažlivým pro přistěhovalce a také snížit daně lidem s nižšími příjmy.

Aktuálně se děje

23. června 2024 19:37

Jurečka chce zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy