Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakouská parlamentní strana odmítá napojení na neonacisty. Ustaví komisi historiků

Rakouská vlajka
Rakouská vlajka
Foto: Pixabay

Vídeň - Svobodná strana Rakouska (FPÖ), která je obviňována z napojení na neonacisty, se rozhodla ustavit komisi historiků, která má kriticky zpracovat její dějiny. Předsedou komise bude Wilhelm Brauneder, sám bývalý poslanec za FPÖ.

"Čelíme latentní kritice, že FPÖ toleruje nacistické a neonacistické myšlenky. Ne, netolerujeme a těm, kdo si myslí, že takové myšlenky může do naší strany přinést, vzkazujeme, že nemá v naší straně co dělat," uvedl dnes předseda parlamentní frakce FPÖ Walter Rosenkranz.

FPÖ není jedinou stranou, jejímiž členy byli po válce bývalí nacisté. Řada jich vstoupila i do lidové strany (ÖVP) i do sociální demokracie (SPÖ). Na rozdíl od nich se ale FPÖ dosud bránila výzvám, aby se se svou temnou minulostí kriticky vyrovnala. Lidovci i socialisté už dříve zřídili vlastní historické komise.

Ustavení komise avizoval před časem předseda FPÖ a vicekancléř Heinz-Christian Strache v reakci na aféru kolem dolnorakouského politika Uda Landbauera. Ten se stal terčem kritiky, protože byl místopředsedou buršáckého spolku, který vydal zpěvník s řadou antisemitských textů a písní oslavujících nacisty.

Předsedou komise bude právní historik Brauneder. Emeritní profesor vídeňské univerzity by měl ze seznamu 30 až 50 rakouských a zahraničních historiků vybrat členy komise. Ta by se měla v omezené míře zabývat i buršáckými spolky. Braunedera v čele komise už zkritizovali zástupci sociální demokracie. Komisi pod jeho vedením označili za "zaujatou".

V prohlášení o vzniku komise FPÖ odmítla nacismus, rasismus a antisemitismus a přihlásila se k Evropské unii. Výslovně také uznala existenci Rakouska jako státu, i když řada jejích členů se v minulosti netajila touhou po spojení alpské republiky s Německem.

FPÖ vznikla v 50. letech ze Svazu nezávislých. Jörg Haider, který stranu vedl v letech 1986 až 2000, proslul svými antisemitskými a xenofobními výroky. Izraelská vláda v roce 2000 Haidera označila za "nechtěnou osobu".

Témata:  Svobodná strana Rakouska Rakousko neonacisté

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 16:53

Svět se svorně ptá na zásadní otázku: Kdo bude nový James Bond?

S každým dalším dnem roste napětí mezi fanoušky legendární filmové série o Jamesi Bondovi. Po odchodu Daniela Craiga z role slavného agenta 007 a nedávném oznámení, že Amazon získal kreativní kontrolu nad značkou, se otázka jeho nástupce stává jedním z nejdiskutovanějších témat filmového světa, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz

Volby v Německu 2025 sleduje celá Evropa. Svět se za poslední týdny radikálně změnil

Němečtí voliči dnes vyrazili k volbám, ale svět, ve kterém se volební kampaň rozběhla před několika týdny, se od té doby zásadně změnil. Německo, třetí největší ekonomika světa a nejlidnatější země Evropské unie, se nachází na křižovatce, kdy se musí vypořádat s rozpadáním transatlantické aliance pod vedením Donalda Trumpa, novými hrozbami pro evropskou bezpečnost a s ekonomickým modelem, který se ocitá v krizi.