Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi v ohrožení? Rakouský vicekancléř chce omezit volnost pohybu za prací v EU

Rakouská vlajka
Rakouská vlajka
Foto: Pixabay

Vídeň - Evropská unie by i pro dobro členských zemí z východní části bloku měla omezit volnost pohybu svých občanů za prací v rámci EU. Myslí si to rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache, který je předsedou protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Strache podle agentury APA tvrdí, že neomezená možnost pracovat v jiném členském státě připravuje východní členy o kvalifikované a vzdělané pracovníky, zatímco v bohatších zemích vede k nezaměstnanosti místních.

Právo žít a pracovat v jiné členské zemi, než ze které člověk pochází, patří k základním pilířům společného unijního trhu. Rakousko v červenci na šest měsíců přebírá unijní předsednictví.

"Musíme otevřeně diskutovat o tom, že pro rozvoj Evropy není dobré, když se celý intelektuální a dobře vzdělaný potenciál přesune z východní do západní Evropy," prohlásil Strache v úterý během debatního večera v Domě EU ve Vídni. Podle vicekancléře je třeba uvažovat "přinejmenším o částečné regulaci, která by byla ku prospěchu všech".

Jako příklad Strache zmínil slovenské pečovatelky a zdravotní sestry, které odešly do západní Evropy, takže na Slovensku se těchto pracovníků nedostává.

Strache také uvedl, že volnost pohybu za prací není kvůli vylidňování pro východ unie pouze přínosná. V západních zemích navíc vede k vytěsňování místních kvalifikovaných a dobře placených pracovníků z jejich zaměstnání.

V souvislosti s prací občanů z jiných zemí EU v Rakousku chce rakouská vláda omezit přídavky na děti těm pracovníkům, kteří s sebou v této alpské republice své potomky nemají. Počátkem května vláda schválila návrh, který přídavky sníží na úroveň obvyklou v jednotlivých zemích. Pokud vysloví parlament souhlas, postihne opatření zejména rodiny pracovníků ze zemí jako je Maďarsko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko nebo Česká republika. Záměr Vídně se kvůli možné diskriminaci chystá prověřit Evropská komise.

Témata:  Rakousko EU Svobodná strana Rakouska

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy