Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prapodivné zpracování dějin. Populisté v Rakousku vyvolali rozruch

rakousko
rakousko
Foto: Pixabay

Kritiku rakouských historiků i politiků si dnes vysloužila zpráva, kterou zveřejnila odborná komise pověřená zpracováním dějin Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Podle historiků je studie, jejíž vznik podnítilo vedení FPÖ na počátku loňského roku, nekritická a obsahuje navíc pasáže zkopírované z internetu.

Ustavit komisi historiků, která by zpracovala dějiny strany, se Svobodná strana Rakouska (FPÖ) rozhodla loni v únoru, kdy byla ještě součástí koaliční vlády s lidovci (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze. Učinila tak po opakovaných obviněních, že se málo vymezuje proti krajně pravicové ideologii.

Výsledek práce dvou desítek historiků zveřejnili svobodní v pondělí. Více než šestisetstránková studie podle agentury APA došla mimo jiné k závěru, že se FPÖ od počáteční blízkosti k nacismu dávno odchýlila. Na vzniku studií ve zprávě se podíleli také dva izraelští historici, kteří vyzdvihli boj FPÖ proti antisemitismu. Například podle Mordechaje Kedara nikdo jiný v Rakousku nevaruje tak usilovně před "politickým islámem s jeho protižidovskými elementy".

U rakouských historiků, kteří se na práci komise nepodíleli, narazila zpráva na ostrou kritiku. Heidemarie Uhlová z Rakouské akademie věd veřejnoprávní stanici ORF řekla, že vypořádat se z minulostí kriticky zjevně nebylo hlavním cílem studie. Ta je podle ní popřením všech principů bádání v oblasti soudobých dějin. Historičce navíc chybí ve zprávě jasný závěr, že kvůli svým dějinám musí strana do budoucna jasně odsuzovat jakékoli projevy antisemitismu.

Už dříve komise čelila kritice, že v ní usedli i spolupracovníci funkcionářů strany. Předsedou komise byl právní historik Wilhelm Brauneder, sám bývalý poslanec za FPÖ. Mediální odborník Stefan Weber, který v Rakousku proslul jako "lovec plagiátů", dnes po analýze zprávy navíc uvedl, že objevil "řadu shod" s články na webové encyklopedii Wikipedia.

Kritiku si vysloužil na politické scéně i samotný termín zveřejnění zprávy těsně přes Vánocemi. Generální tajemník FPÖ Christian Hafenecker ale popřel, že by termín strana zvolila schválně jako "taktický manévr", aby se jí kvůli svátkům dostalo co nejmenší pozornosti.

FPÖ vznikla v 50. letech ze Svazu nezávislých, v němž se organizovali bývalí nacisté. Jörg Haider, který stranu vedl v letech 1986 až 2000, proslul svými antisemitskými a xenofobními výroky. Heinz-Christian Strache, který v čele strany stál do nedávné korupční aféry známé jako Ibizagate, se snažil od roku 2005 vytvořit obraz FPÖ jako umírněné strany. Čas od času se ale na veřejnost přesto dostanou rasistické, xenofobní a antisemitské názory jejích členů.

FPÖ není jedinou stranou, jejímiž členy byli po válce bývalí nacisté. Řada jich vstoupila i do ÖVP a SPÖ. Obě tyto strany sví vlastní historické komise již dříve zřídily.

Témata:  Svobodná strana Rakouska Rakousko historie

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.