Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakousko už se připravuje na zrušení prezidentských voleb. Dojde k tomu nakonec?

Heinz Fischer, bývalý rakouský spolkový prezident
Heinz Fischer, bývalý rakouský spolkový prezident
Foto: bmlv.gv.at

Vídeň - Podle rakouských médií se už plánuje případné vypsání nových prezidentských voleb letos na podzim. Důvodem je protest k ústavnímu soudu, který podala Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

Kandidát FPÖ Norbert Hofer ve druhém kole prohrál s bývalým předsedou Zelených Alexanderem Van der Bellenem jen o 30.863 hlasů.

FPÖ podala stížnost kvůli nesrovnalostem při korespondenčním hlasování, jehož využilo zhruba 570.000 lidí. Podle deníku Die Presse se problémy objevily u asi 60.000 hlasů, které byly sečteny ještě před stanovenou hodinou pro otevření obálek. Navíc je zřejmě v některých případech otevírali lidé, kteří k tomu neměli oprávnění.

Přestože podle médií nic nenasvědčuje tomu, že se s výsledky voleb manipulovalo, nesprávné zacházení s lístky by mohlo stačit k prohlášení prezidentských voleb za neplatné přinejmenším v některých okrscích. Ministerstvo vnitra to považuje za realistické a je připraveno uspořádat nové hlasování. Ministr vnitra Wolfgang Sobotka ve středu večer v televizi ORF řekl, že v případě zrušení výsledku voleb by mohli Rakušané znovu hlasovat letos na podzim.

Ústavní soud začne stížnost projednávat v pondělí a veřejné líčení potrvá do středy. Rozhodnutí soudu by mělo padnout nejpozději 6. července, tedy ještě před nástupem van der Bellena do funkce. Soudci podle deníku Krone už kvůli napadení výsledku voleb zrušili všechna ostatní veřejná líčení plánovaná na červen.

Témata:  Rakousko Svobodná strana Rakouska

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy