Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR má novou ponorku, nahání strach. Kim Čong-un provedl inspekci

Kim Čing-un
Kim Čing-un
Foto: KCNA

Severokorejský vůdce Kim Čong-un provedl inspekci nové ponorky, která má již brzy operovat u východního pobřeží KLDR. Experti podle velikosti plavidla usuzují, že by mohlo nést balistické rakety. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Kim prověřil data týkající se operačních schopností plavidla i bojové zbrojní systémy ponorky, která byla postavena pod jeho "speciálním dohledem", napsala oficiální severokorejská tisková agentura KCNA.

Two high resolution images released by KCNA of the new submarine. #NorthKorea pic.twitter.com/dcMhypnte4

— Ankit Panda (@nktpnd) July 23, 2019

Zbrojní systémy ponorky agentura KCNA podrobněji nepopsala a neuvedla ani, kdy a kde se inspekce konala. "Jedná se o důležitý prvek obrany naší země, která je z východu i ze západu obklopena mořem," prohlásil Kim.

Podle Reuters nově představené plavidlo může být důkazem toho, že severokorejský režim pokračuje ve vývoji balistických střel odpalovaných z ponorky (SLBM, submarine-launched ballistic missile).

Severní Korea disponuje desítkami ponorek, experti ale věděli doposud pouze o jedné, která je schopna nést balistické rakety. Podle analytiků nyní Severní Koreji možná přibyla další. "Je obrovská - podstatně větší než ta dosavadní, o které víme od roku 2014," uvedl spolupracovník Federace amerických vědců Ankit Panda.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un se počátkem loňského roku rozhodl vydat na cestu diplomacie a KLDR od té doby neprovedla žádné jaderné zkoušky ani zkoušky mezikontinentálních raket. Minulý týden ale Severní Korea varovala, že by mohla po 20 měsících tyto testy obnovit, pokud Spojené státy a Jižní Korea uskuteční v srpnu plánované společné vojenské cvičení.

V loňském roce se šéf Bílého domu Donald Trump a severokorejský vůdce Kim na historickém prvním summitu dohodli, že budou pracovat na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Jejich druhá vrcholná schůzka letos v únoru ve Vietnamu ale skončila předčasně a bez dohody a od té doby rozhovory stagnují.

Koncem června Trump oživil diplomatické styky mezi KLDR a USA, když se potřetí, nečekaně sešel s Kimem v Pchanmundžomu v demilitarizovaném pásmu na hranicích Severní a Jižní Koreje. Podle Trumpa se oba státníci při tom domluvili na obnovení rozhovorů.

Svou první úspěšnou zkoušku balistické střely odpalované z ponorky (SLBM) Severní Korea oznámila v roce 2016. Na inspekci nové ponorky vůdce Kima doprovázel vysoký představitel Kim Čong-sik, který hrál v posledních letech podle agentury Reuters jednu z hlavních rolí v severokorejském raketovém programu. V delegaci byl také Čang Čchang-ha, předseda severokorejské Akademie národních obranných věd, která je podle zprávy amerického ministerstva financí pověřena tajným výzkumem a vývojem pokročilých zbrojních programů země, včetně raketových a pravděpodobně i jaderných zbraní.

Podle analytika H.I.Suttona, který se specializuje na ponorky, by nové severokorejské plavidlo mohlo být založené na starých sovětských ponorkách třídy Romeo, které původně KLDR získala v 70. letech od Číny. "Vsadil bych se, že jde o raketovou ponorku," prohlásil Sutton.

Témata:  Severní Korea EuroZprávy.cz Kim Čong-un

Související

Aktuálně se děje

16. dubna 2025 17:57

Historický let. Katy Perry inspiruje ženy po celém světě

Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie. 

Zdroj: Martin Šnajdr

Další zprávy

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

Nové záběry z atentátu na Roberta Fica, které ještě nikdo neviděl

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.