reklama

Pchjongjang minulý a tento týden dvakrát vystřelil balistické rakety, které po několika stovkách kilometrů skončily v moři. Ve čtvrtek dva nejmenovaní američtí činitelé řekli Reuters, že KLDR provedla další podobný odpal. Kolik při něm použila raket, neuvedli.

Podle jihokorejských armádních představitelů citovaných agenturami byly rakety odpáleny v pátek nad ránem (čtvrtek večer SELČ) z východního pobřeží Severní Koreje. Šlo prý o dvě střely které zamířily do vzduchu necelou půlhodinu po sobě.

"Monitorujeme situaci pro případ dalších odpalů a zůstáváme ve stavu pohotovosti," řekl agentuře Jonhap člen vedení jihokorejské armády.

Podle vyjádření Tokia nedopadly střely do japonských teritoriálních vod ani neohrozily japonské území.

Rakety označované KN-23, které severokorejská armáda pravděpodobně při současných odpalech testuje, jsou podle expertů navrženy tak, aby byly schopny během letu manévrovat a uniknout zasažení obrannými raketovými systémy. Vojenští znalci tvrdí, že jde o nový typ raket s vlastnostmi, jaké má ruský systém Iskander.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un minulý týden označil jejich test za varování Jižní Koreji a USA před společnými manévry. Rozhovory Pchjongjangu a Washingtonu o severokorejském jaderném odzbrojení navzdory Trumpově snaze stagnují. Američané sice mluví o chystané schůzce vyjednavačů obou stran, další summit Kima s Trumpem však není na obzoru.

Šéf Bílého domu tvrdí, že současné zkoušky nemusejí Američany zneklidňovat a na vyjednávání s komunistickým režimem nebudou mít vliv. Dnes Trump prohlásil, že testy jsou "velmi standardní" a že nejsou v rozporu se sliby, které mu během společných schůzek dal Kim.

reklama