Islámábád/Washington – Zhoršené vztahy mezi Spojenými státy a Pákistánem by mohly mít za následek deportaci 1,5 milionu afghánských uprchlíků z Pákistánu. Hrozí tak obrovská humanitární krize. Informoval o tom server Bloomberg.
Server informuje, že došlo k vyhrocení vztahů mezi Afghánistánem, Pákistánem a Spojenými státy poté, co americký dron minulý měsíc zabil vůdce Talibánu Mulla Achtara Muhammada Mansúra.
Pákistán nyní vyhrožuje, že do konce června deportuje všechny zdokumentované afghánské uprchlíky, kterých je asi jeden a půl milionu. To by podle serveru mohlo vést k humanitární katastrofě, jelikož by se jednalo o jednu z největších nucených repatriací za posledních několik desítek let.
Ačkoliv se někteří analytici domnívají, že jde jen o výhrůžku a rétoriku, protože ani v minulosti Pákistán podobné hrozby deportace nenaplnil, vysílá to Spojeným státům jasný signál, že s Pákistánem musí při vyjednávání počítat.
Server podotýká, že mnoho z těchto uprchlíků již v Pákistánu žije několik desetiletí a mezinárodní pozornost věnovaná jejich problémům postupně upadla kvůli rostoucí krizi v Iráku a Sýrii.
Pákistánci uvádí, že je v zemi ještě dalších jeden a půl milionů uprchlíků, kteří žijí mimo hlavní tábory a ohrožují bezpečnost jejich hranic. Uprchlíci se ale návratu do Afghánistánu obávají, protože pro ně podle nich není bezpečný. Ekonomická situace země je také problematická.
Zástupci Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (OSN) proto varují, že jakékoliv snahy o jejich navrácení do země povedou k tomu, že uprchlíci dále uprchnou a mohli by zamířit například do Evropy.
Témata: Afghanistán, uprchlíci, Pákistán
Související
29. dubna 2024 14:19
8. října 2023 9:40
7. října 2023 16:14
6. dubna 2023 20:47
6. ledna 2023 15:43
20. prosince 2022 19:10