Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Německu se protestovalo proti rasismu a xenofobii. Desítky tisíc lidí se postavily za uprchlíky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Amnesty International

Berlín - Po celém Německu se dnes konaly demonstrace proti rasismu a xenofobii. Heslem akcí, kterých se zúčastnily tisíce lidí, bylo "Ruku v ruce proti rasismu - za lidská práva a pestrost".

Demonstranti tvořili lidské řetězy dlouhé někde až několik kilometrů, které symbolicky spojovaly kostely, synagogy, mešity, radnice a ubytovny pro žadatele o azyl.

Podle organizátorů se koordinovaných akcí v Berlíně, Hamburku, Mnichově, Lipsku či Bochumi zúčastnilo na 20.000 lidí, policie napočítala 10.000 účastníků. Demonstrace společně zorganizovaly evangelická církev, ústřední muslimská rada, odbory a organizace na ochranu lidských práv.

Vysoká účast svědčí o tom, že mnoho Němců nadále podporuje vstřícnou politiku vůči uprchlíkům, takzvanou Willkommenskultur (kulturu vítání), uvedl předseda Německého odborového svazu (DGB) Reiner Hoffmann.

Předseda sdružení na podporu žadatelů o azyl Pro Asyl Günter Burkhardt na akci kritizoval evropskou migrační politiku. "Evropa zavírá hranice a zrazuje lidská práva uprchlíků," uvedl. "Jedná přitom v mylné představě, že tím udrží rasisty na uzdě," dodal.

Témata:  demonstrace v Německu uprchlíci rasismus

Související

Aktuálně se děje

15. ledna 2026 20:08

Klempíř jako ministr mění názor. Řekl, do kdy se zruší poplatky za ČT a ČRo

Z rappera zvyklého na ovace fanoušků se stal politik, který se může setkat i s kritikou. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) by se jí od části lidí mohl dočkat za obrat ohledně poplatků za veřejnoprávní média. V nejnovějším rozhovoru už totiž připustil jejich zrušení. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy