reklama

Berlínský protest organizovala více než tisícovka organizací, které si vytkly za cíl vytvoření lidského řetězu. Konání další demonstrace proti extremismu ocenil i sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz.

"Ať v Eisenachu, Homburgu nebo Berlíně: Ve velkých a malých městech v celé zemi se i tento víkende sešlo mnoho občanek a občanů, aby demonstrovali proti zapomnění, proti nenávisti a štváčství. Je to silný signál pro demokracii a náš základní zákon," napsal Scholz na sociální síti X.

Protesty proti krajní pravici nabraly na síle už v lednu. Vlnu nevole spustila zjištění investigativních novinářů, že proběhlo tajné střetnutí, na němž se diskutovalo o masových deportacích migrantů a lidí cizího původu. Listopadové schůzky v hotelu v Postupimi se měli zúčastnit vysoce postavení členové AfD, neonacisté či vlivní podnikatelé.

Scholz už minulý měsíc řekl, že jde o útok na demokracii. Demonstrantům vyjádřil plnou podporu. "Řeknu to úplně jasně a natvrdo: pravicoví extremisté útočí na naši demokracii," prohlásil kancléř.