Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit by měl dopad na svět umění. Čeští umělci v Londýně doufají v setrvání v EU

Velká Británie, katedrála sv. Pavla
Velká Británie, katedrála sv. Pavla
Foto: Pixabay

Londýn - Pokud Británie odejde z Evropské unie, změní to život zhruba 40 tisícům Čechů, kteří ve Spojeném královtsví pracují. Brexit by mě negativní dopad také na umění a architekturu.

"Ze začátku jsem tomu nevěnoval pozornost. Pak nastala hodně vyostřená debata... situace je teď zmatenější, než byla před několika měsíci," řekl ČTK malíř Hynek Martinec, který žije dlouhodobě v Londýně a dostal tu v roce 2007 BP Portrait Award, cenu pro umělce do 30 let. "Všichni v mém okolí jsou pro Remain (Zůstat v EU). I Angličané," řekl.

Umění by na brexit podle Martince velice silně zareagovalo. "Londýn je jedno z velkých uměleckých center. Je tu spousta galerií, které pracují s trhem hlavně v Evropě. Kdyby vznikly nějaké překážky, třeba silnější kontroly, umělecký svět by možná zareagoval a někam by se mohl přemístit, třeba do Německa nebo jinam," řekl.

Podle architekta Petra Štefka i architektonické firmy jako ostatní čekají, co bude. "Asi by se měnily předpisy, které jsou už teď komplikované, asi by byly určité komplikace se dostat na trhy jiných zemí," řekl. "To se však vyřeší, ačkoli to bude náročnější a dražší a budou se muset najmout další právníci. Ale není kvůli tomu žádná panika. Nikdo nedefinoval, co brexit znamená. Je to jen symbol."

Potenciálně největší riziko prý hrozí ohledně přístupu zahraničních zaměstnanců do architektonických firem v Británii. "Všechny velké firmy stavějí na čínských, českých, polských a dalších architektech, jsou talentovaní a zpočátku pracují skoro zadarmo. Kdyby se to přerušilo, tak by to mohl být citelný problém," zdůraznil.

Potvrzuje to i Hedvika Mátlová, která v Londýně pracuje v jiné architektonické firmě. U nás je zaměstnaných 55 lidí, z toho jen dva Angličané, jinak jsou tu Italové, Němci, Švýcaři, řekla. "Samozřejmě jsem pro Remain, protože nevím, co by se mnou bylo. Určitě by to bylo všechno složitější," dodala.

Témata:  Brexit Češi Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

26. listopadu 2024 21:15

Prodej kaprů před Vánoci se stává raritou. Tam kde dřív už je nekoupíte

Vánoce, největší svátky roku, se blíží a s nimi i tradiční předvánoční shon. Jednou z neodmyslitelných součástí českých Vánoc je štědrovečerní tabule s kaprem, bramborovým salátem a cukrovím. Právě kapr bývá předmětem diskuzí a vášnivých debat – někteří preferují nákup již naporcované ryby, zatímco jiní dávají přednost výběru živého kapra přímo z kádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Írán

Analýza

Blíží se jednání Íránu s Evropany. Teherán chce být hegemonem, je blízko získání jaderné zbraně

Íránští představitelé potvrdili, že Teherán tento týden povede jaderné rozhovory s představiteli Francie, Německa a Velké Británie. Děje se tak v době zvýšeného napětí mezi Íránem a Izraelem, kdy už několik měsíců hrozí otevřená válka. Panuje podezření, že Íránci chtějí vyrobit jadernou zbraň, což by výrazně změnilo mocenskou rovnováhu v regionu Blízkého východu.