Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyhlášení referenda je krátkozraké a arogantní, burcuje politolog

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Londýn - Vedoucí představitelé kampaně pro setrvání Británie v EU bojují před čtvrtečním referendem nejen se svými protivníky, ale i s tím, že nejsou v očích voličů dostatečně důvěryhodní.

V rozhovoru s ČTK to řekl politolog z Londýnské ekonomické školy Simon Hix. Pokud by zvítězil brexit, předpokládá, že by na to víc doplatila EU než Británie.

Slíbit referendum před loňskými volbami bylo od premiéra Davida Camerona velmi krátkozraké a svým způsobem arogantní, řekl Hix. "Prostě předpokládal, že může dát na stůl seznam požadavků, zbytek EU mu dá, co chce a on snadno vyhraje referendum. Jsme přece Británie. Nikdy nepodceňujte aroganci britských premiérů."

Ale teď nemůže vést proevropskou kampaň. "Nemůže říci o unii nic pozitivního, protože by mu nikdo nevěřil. Po deset let byl euroskeptik," zdůraznil.

Cameron se tak zaměřuje na negativní ekonomické důsledky brexitu. Ale tomu kampaň Leave (Odejít) snadno oponuje pozitivním tvrzením, že důvěřuje Británii a jejímu potenciálu. A především Cameron a ostatní nemají, co říci k imigraci, která je klíčovým tématem referenda a která vede k tlaku na pracovníky s nízkými mzdami, přetěžuje služby a zvyšuje cenu bydlení, řekl Hix.

Témata:  Brexit Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

26. listopadu 2024 20:04

Izrael schválil dohodu o příměří s Hizballáhem

Izraelský bezpečnostní kabinet oznámil schválení příměří v Libanonu, které má ukončit eskalující konflikt s militantní skupinou Hizballáh. Tuto informaci v úterý potvrdil izraelský činitel pro CNN. V návaznosti na tuto významnou událost oznámil Bílý dům, že americký prezident Joe Biden vystoupí s prohlášením v 14:30 místního času (20:30 SEČ) z Růžové zahrady Bílého domu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Írán

Analýza

Blíží se jednání Íránu s Evropany. Teherán chce být hegemonem, je blízko získání jaderné zbraně

Íránští představitelé potvrdili, že Teherán tento týden povede jaderné rozhovory s představiteli Francie, Německa a Velké Británie. Děje se tak v době zvýšeného napětí mezi Íránem a Izraelem, kdy už několik měsíců hrozí otevřená válka. Panuje podezření, že Íránci chtějí vyrobit jadernou zbraň, což by výrazně změnilo mocenskou rovnováhu v regionu Blízkého východu.