Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Média už spekulují, co se stane zítra ve Velké Británii

Velká Británie
Velká Británie
Foto: Pixabay

Londýn/Berlín - Referendum o setrvání Británie v EU ještě neskončilo, ale média už spekulují, co se stane, pokud voliči dají unii sbohem. O dopadech referenda by měly jednat všechny unijní země společně, nemá smysl, aby je odděleně řešily menší skupiny států, je přesvědčena německá kancléřka Angela Merkelová.

Hlavní pozornost se zaměřuje na politickou budoucnost premiéra Davida Camerona, případně na to, kdy aktivuje článek 50 unijních smluv a spustí tak dvouletou lhůtu pro vyjednávání o odchodu z EU.

Cameron bezpochyby v pátek brzy ráno vystoupí s prohlášením, jakmile bude jasný výsledek referenda, pravděpodobně před premiérským sídlem na Downing Street. List The Times dnes napsal, že Cameronovi přátelé a kolegové se domnívají, že v případě brexitu odejde, ale neshodují se, zda oznámí rezignaci hned v pátek. Je prý nepravděpodobné, že by hned aktivoval článek 50. Zřejmě by se rozhodl po konzultacích během víkendu, píše list.

Řada stoupenců brexitu během kampaně dala najevo, že se spuštěním toho článku není zapotřebí spěchat. Ministr financí George Osborne, který je pro členství v EU, již dříve uvedl, že by článek mohl být spuštěn asi během dvou týdnů po referendu.

Dalším faktorem při rozhodování může být i to, že kdyby Cameron aktivoval článek ihned, euroskeptici v jeho straně by mohli žádat jeho okamžitý odchod s tím, že nebude s to se zbytkem EU vyjednat výhodné podmínky odchodu z unie.

V případě vítězství brexitu by podle The Times guvernér centrální banky Mark Carney vvstoupil ve snaze uklidnit trhy. Ministr financí Osborne nevyloučil v případě nezbytnosti, že by mohl pozastavit obchodování na londýnské burze, dodal list, podle něhož by Osborne musel rychle odejít také.

Vyloučeny nejsou předčasné volby. Pokud Cameron odstoupí, budou konzervativci na podzim volit nového šéfa, kterým se nejspíš stane bývalý londýnský starosta Boris Johnson.

Mnohem nejasnější je situace v případě těsného vítězství tábora Remain (Zůstat). Pokud získá méně než 54 procent, bude to pro Camerona problém, myslí si The Times. Cameron a jeho dosavadní soupeři z jeho strany Boris Johnson a ministr financí Michael Gove zdůrazní, že Konzervativní strana je jednotná. Přesto Cameron zůstane zranitelný, protože stoupenci brexitu zůstanou nespokojení a premiér bude nadále čelit riziku vzpoury euroskeptických poslanců.

V pátek se sejde i stínový kabinet opozičních labouristů ve snaze předejít útoku na šéfa Jeremyho Corbyna, kterému řada labouristických politiků vyčítá vlažnou kampaň ve prospěch Remain.

V případě jasného vítězství Remain se zdá být postavení Davida Camerona jisté a uvažuje se zejména o rošádách v kabinetu, jehož členové stáli před referendem na různých stranách bariéry. The Times nevylučují, že by nějaké ministerské křeslo zbylo i pro Borise Johnsona.

Některá média spekulovala, že by se v případě brexitu sešla šestice zakládajících států evropských společenství, aby dala jasný signál, že bude v evropském projektu pokračovat.

"Příští týden v úterý a ve středu máme Evropskou radu, na níž se společně poradíme," řekla dnes Merkelová, podle níž bude na bruselském summitu prostor v klidu jednat o tom, jak dále prosazovat evropskou agendu. "Celkově musí teď porady běžet pokud možno s 28 státy, případně s 27," poznamenala s tím, že si přeje první možnost. V debatách menších skupin zemí smysl nevidí.

Témata:  Brexit David Cameron Velká Británie

Aktuálně se děje

27. dubna 2024 19:39

26. dubna 2024 21:50

Biden poprvé deklaroval, že chce debatovat s Trumpem

Listopadovým prezidentským volbám v USA by měly předcházet předvolební duely obou kandidátů. Úřadující prezident Joe Biden se v pátek jasně vyjádřil, že nejpozději na podzim je ochoten debatovat s republikánským vyzyvatelem a svým předchůdcem Donaldem Trumpem, informovala AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy