Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další referenda jsou tu: Po svobodě volá Nizozemí a Francie

Marine Le Penová v Praze | autor: Facebookový profil političky
Marine Le Penová v Praze | autor: Facebookový profil političky
Foto: Facebook

Paříž/Amsterdam - Už před referendem o brexitu se hovořilo o tom, že v případě odchodu Británie z EU přijde lavina dalších referend. A už je to tady. Jako první se ozvalo Nizozemí, posléze Francie.

"Vítězství svobody! Jak už léta žádám, mělo by se uspořádat stejné referendum ve Francii a v dalších zemích EU," napsala Marine Le Penová, šéfka parlamentní Národní fronty (FN), na svém twitterovém účtu.

Europoslankyně Le Penová je považována za jednu z možných favoritek příštích prezidentských voleb ve Francii, její strana však v současnosti hraje ve francouzském parlamentu pouze okrajovou roli.

Vůdce nizozemské protiimigrační pravice Geert Wilders dnes také vyzval k vypsání referenda o odchodu země z Evropské unie. "Chceme rozhodovat o své vlastní zemi, o svých penězích, o svých hranicích a o naší vlastní imigrační politice," uvedl v prohlášení Wilders.

Jeho krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) má v dolní komoře nizozemského parlamentu 12 poslanců z celkových 150. Zástupci silnějších formací mají k unii podstatně vstřícnější vztah.

Témata:  Brexit Marine Le Pen Geert Wilders

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 13:08

Tohle se nečekalo. Anna Slováčková a moment, který chce zažít každý umělec

Anna Slováčková bojuje se zákeřnou rakovinou, ale zároveň se snaží pokračovat i v normálním osobním i pracovním životě. Jejím posledním počinem v hudební kariéře je duet s rapperem Lipem. Právě on nyní prozradil, jak se písničce daří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy