Londýn - Politici z tábora zastánců brexitu čelí po referendu kritice ze všech stran. Zdá se totiž, že neměli plán pro další kroky.
Jedním z důvodů může být, že protiunijní tábor se skládal z různorodých sil, které mají různé názory na klíčové otázky referenda, jako je migrace.
V prvních dnech po referendu prakticky nevystoupili hlavní představitelé kampaně Leave (Odejít), tedy bývalý londýnský starosta Boris Johnson a Michael Gove, a uvolnili pole hlasitým, ale bezobsažným prohlášením šéfa Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage. Johnson, který byl nejcharismatičtějším obhájcem odchodu, se před novináři nad ránem v pátek, kdy bylo jasné, že jeho strana zvítězila, ve svém domě prakticky schovával.
Komentátorka The Guardian připomněla, že řada lidí ve Westminsteru si myslí, že Johnson vnitřně nebyl pro odchod z EU. "A že si jen představoval, že nakonec se zaťatými zuby zůstaneme, a že i on neodhadl bublající nespokojenost ve společnosti a je stejně jako všichni ostatní šokován obrovitostí toho, co se děje," napsala.
Financial Times připomněly, že někteří poslanci Johnsona podezírají, že se přidal k brexitové kampani, aby na svou stranu dostal na 150.000 aktivistů Konzervativní strany, kteří budou rozhodovat o tom, kdo bude příštím premiérem.
Cílem Borise Johnsona bylo stát se premiérem, řekl ČTK politolog z Londýnské ekonomické školy (LSE) Simon Hix. "Je to velmi cynický politik. Udělal kalkulaci, že jeho nejlepší šancí, jak se stát premiérem a porazit ministra financí George Osbornea," je připojit se ke kampani za brexit, řekl.
V posledních dnech před kampaní odpůrci brexitu jeho obhájcům vyčítali, že nemají plán, jak postupovat dál v případě vítězství. Tyto obavy potvrdil v neděli šéfredaktor politického vysílání televize Sky News Faisal Islam, když popisoval rozhovor s nejmenovaným konzervativním poslancem a stoupencem brexitu. "Ptal jsem se ho ´Kde je plán? Můžeme teď vidět plán pro brexit?´ Odpověděl mi: ´Není žádný plán. Kampaň Leave nemá plán. V čísle deset měli mít plán´," líčil Islam konverzaci. Po jeho líčení zavládlo ve studiu ticho. "Popravdě nevím, co bych na to řekla,"´přerušila je nakonec moderátorka.
Kampaň Leave je zvláštní koalicí nacionalistů a libertariánů napříč stranami, oba proudy jsou mezi konzervativci i v UKIP, uvedl Hix. Zatímco libertariáni jsou pro decentralizaci moci, chtějí odejít z EU, ale mít stále otevřené hranice a volný obchod, nacionalisté tvrdí: Vystoupíme z EU, zavřeme hranice, zastavíme imigraci a budeme mít práci pro Brity, řekl Hix. "Neshodují se, pokud jde o imigraci, a to je klíčový problém."
Zdá se, že Johnson a Gove nemají nejmenší představu, co udělat dál, napsal The Economist. Cituje tweet Johnsonovy sestry Rachel, podle níž "všichni pořád říkají ´jsme tam, kde jsme´, ale zdá se, že nikdo nemá vůbec žádnou představu, kde to je".
Další nejistotou je Dolní sněmovna, kde jsou ve velké většině stoupenci členství v EU. Parlament přitom musí přijmout k brexitu příslušnou legislativu, protože referendum bylo jen poradní a právně nezávazné. "Neexistuje způsob, jak tyto poslance přesvědčíte, aby řekli, že černá je bílá, pokud nebudou vědět, jaká je dohoda o odchodu, a pokud tuto dohodu nepodpoří volby nebo další referendum, řekl bývalý konzervativní ministr Michael Heseltine.
Témata: Brexit, Velká Británie
Související
22. července 2022 19:22
15. července 2022 14:08
8. července 2022 14:51
22. června 2022 12:59
13. června 2022 21:48
26. prosince 2021 20:40