Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Breivikova výpověď pokračuje, tentokrát už bez nacistického pozdravu

Anders Breivik
Anders Breivik
Foto: Reprofoto USA Today

Oslo - Druhým dnem pokračuje v Norsku soud, jehož hlavním aktérem je pravicový extremista Anders Breivik. Předstoupil se svou tříhodinovou výpovědí, ve které si stěžuje na porušování svých práv ve vězení. Nacistický pozdrav si tentokrát odpustil.

Breivikův obhájce Öystein Storrvik ve své úterní úvodní řeči prohlásil, že trest jeho klienta je horší než trest smrti. Breivik si stěžuje mimo jiné na používání pout, omezování korespondence, pravidelné osobní prohlídky či izolaci od ostatních trestanců.

Advokát vlády Marius Emberland zdůvodnil velmi přísná opatření tím, že Breivik zůstává nadále nebezpečným. "Doposud nedal najevo jedinou známku lítosti za své činy. Breivik je velmi nebezpečný muž," řekl Emberland.

Breivik může v káznici využívat tři místnosti - jednu ke spaní, druhou ke studiu a třetí ke cvičení. V cele má k dispozici televizi s DVD přehrávačem, PlayStation, počítač, ale nikoli přístup na internet. K dispozici má i noviny, časopisy a knihy. Ke cvičení může využívat také vězeňský dvůr.

Zdroj: YouTube

Podle norského deníku Verdens Gang mohl Breivik také například hlasovat v minulých parlamentních volbách. Má dovoleno vařit si vlastní jídlo a prát si prádlo. Dostal nabídku, že by mohl hrát florbal se zaměstnanci vězení a šachy s dobrovolníky. Tyto návrhy odmítl, naopak ale požádal o herní konzoli, čemuž vězeňské úřady vyhověly.

Úřady cenzurují Breivikovu korespondenci, protože se obávají, že by mohl šířit extremistickou ideologii a získávat nové stoupence. Podle deníku Verdens Gang se od roku 2012 jednalo o zhruba 4000 dopisů, které chtěl Breivik poslat či přijmout, přičemž zabaveno jich bylo 600.

Témata:  Anders Breivik Norsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 21:56

Falešné bankovky zaplavují Česko. Policie prozradila, jak je poznáte

Na neplatné bankovky v oběhu upozornila policie ve čtvrtek na sociálních sítích. Na Vysočině totiž došlo k několika případům platby falešnými dvoutisícovkami. Lidé by podle strážců zákona měli zvýšit svou ostražitost. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy