Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zastaví se brexit? Johnsonovo rozhodnutí nekandidovat hodně věcí komplikuje

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Paříž – Fakt, že Boris Johnson, jedna z klíčových postav brexitu, nechce být premiérem, by mohl odchod Británie z Evropské unie zkomplikovat, možná i zastavit. Píše to francouzský politický týdeník L´Express.

Dnešní překvapivé oznámení hlavní tváře brexitu Johnsona, že nehodlá usilovat o premiérský post, by mohlo vést až k zastavení procesu odchodu Británie z Evropské unie, spekulují Francouzi.

Z prohlášení možných nástupců současného premiéra Davida Camerona vyplývá, že dříve halasní zastánci brexitu s uskutečněním tohoto kroku nyní zvlášť nespěchají. Dvouletý proces, který je třeba k formálnímu zrušení britského členství v EU, hodlají Britové zahájit až koncem roku, možná začátkem příštího.

„Amatérismus představitelů brexitu, kteří zjevně nepředvídali svůj úspěch ani zmatek vyvolaný referendem 23. června, vzbudil naději britských zastánců setrvání země v unii, že lze zabránit rozchodu se starým kontinentem," uvedl na svém webu L´Express.

Britští příznivci setrvání v EU prý vidí možnost, že brexit zastaví britský parlament, který žádost o zrušení členství bude schvalovat. Výsledek referenda není podle právníků závazný v zemi, která nemá písemnou ústavu. Z 650 poslanců se jich přitom 500 vyjádřilo pro setrvání v unii. Týdeník cituje labouristického poslance Davida Lammyho , který řekl, že je „v jejich moci zastavit tohle šílenství prostřednictvím hlasování v parlamentu."

Mnozí by sice podobné veto parlamentu odsoudili jako nepřijatelné popírání demokracie poté, co 51,9 procenta odevzdaných hlasů bylo pro odchod z EU a účast při hlasování byla 72,2 procenta. Podle francouzského listu ale sami zastánci brexitu v očekávání možné porážky před referendem zpochybnili platnost tak významného rozhodnutí v případě, že volební účast bude menší než 75 procent a že vítězný tábor získá méně než 60 procent odevzdaných hlasů.

„Výsledek z 23. června odráží rozhodnutí jen třetiny voličské základny," poznamenal dnes bývalý britský ministr pro evropské záležitosti Denis MacShane. Vytkl Cameronovi, že se choval lehkomyslně, když neprosadil, aby jako ve většině zemí musely i v Británii pro nějakou ústavní změnu hlasovat dva ze tří voličů.

Témata:  Brexit EU

Související

Aktuálně se děje

9:22

Důchody slavných: Jak to měl Karel Gott? Na šílené spekulace sám reagoval

Možná jste si někdy položili otázku, zdali mají lidé jako Karel Gott vůbec zapotřebí si žádat o důchod. Zvlášť když i v pokročilém věku nadále úspěšně vystupují a vydělávají. Jak to tedy měl nejslavnější český zpěvák? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy