Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co bude s olympiádou v Brazílii? Čekejte společenský kolaps, varuje politik

Brazílie, Rio de Janeiro
Brazílie, Rio de Janeiro
Foto: Pixabay

Rio de Janeiro - Brazílie původně počítala s tím, že olympijské hry zvýší její prestiž, realita je ovšem opačná. Pár týdnů před zahájením sportovního svátku to vypadá na ostudu, píše New York Times.

V roce 2009, když Rio de Janeiro získalo právo hostit letní olympijské hry 2016, a porazilo přitom finalisty Madrid, Tokio a Chicago - se Brazílie vezla na vysoké vlně. I když neunikla následkům finanční krize roku 2008, utrpěla relativně nižší ekonomické škody a vrátila se zpět rychleji než jiné země včetně USA.

S kvetoucí ekonomikou se federální vláda cítila natolik na koni, že její populární prezident Luiz Inácio Lula da Silva spustil řadu nákladných sociálních programů, které pomohly posunout miliony chudých Brazilců k lepšímu životu.

"Nikdy jsem v Brazílii necítil více hrdosti," řekl po oznámení vítězné olympijské kandidatury Ria Lula, jak prezidentovi v zemi všichni říkají. "Nyní světu ukážeme, že dokážeme být ohromnou zemí." Nebyl přitom sám. Na pláži Copacabana v Riu vypukla velká párty.

Olympiáda začíná za měsíc, už nikdo neslaví

Ekonomické, sociální i politické podmínky, jimž Brazílie a Rio čelí, se dramaticky změnily. Obří korupční skandál, který začal v souvislosti s ropnou společností Petrobras, vyústil v odhalení a vyšetřování desítek, pokud ne stovek vysoce postavených politiků a členů podnikatelské elity.

Ekonomika země šla prudkým sešupem dolů - jen za loňský rok poklesl brazilský HDP o 3,8 procenta. Stát Rio de Janeiro i jeho stejnojmenná metropole jsou na mizině - a ani federální vláda na tom není nejlépe. Učitelům a policistům se zpožďují výplaty. Tolik opěvované sociální programy byly seškrtány. Stoupá inflace a taky zločinnost, mimo jiné proto, že škrty dopadly i na rozpočet bezpečnostních sil.

A zapomenout nelze ani na virus zika, který Brazílii těžce postihl. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) sklouzla brazilská ekonomika na deváté místo na světě - nejen za Británii a Francii, ale také za Indii a Itálii.

Zdroj: YouTube

Jsou za tyto problémy odpovědné olympijské hry? Pochopitelně ne. Ale zesílily je. A zatímco v roce 2009 symbolizovalo vítězství v souboji o pořadatelství olympijských her potvrzení nového místa Brazílie na světové scéně, od té doby se olympiáda změnila na něco jiného. "Jde o namyšlenost, která se tu objevila během let rozmachu za Lulovy vlády," říká Alex Cuadros, autor knihy Brazillionaires (Brazilionáři), která vyjde tento měsíc.

V dubnu vysoký státní činitel Leonardo Espindola veřejně přiznal, že brazilské problémy mohou ovlivnit olympiádu a poškodit obraz země. "Blížíme se společenskému kolapsu našeho státu," řekl.

Brazílie původně stanovila rozpočet 14 miliard dolarů na nezbytnou infrastrukturu - stadióny, vylepšení dopravy, olympijskou vesnici a podobně, a také samozřejmě na bezpečnost a další logistické potřeby. Nyní je tato suma odhadována na 20 miliard dolarů. Ale Rio s největší pravděpodobností může počítat s příjmem jen zhruba 4,5 miliardy dolarů, uvádí sportovní ekonom Andrew Zimbalist.

Témata:  Olympijské hry 2016 Rio de Janeiro Brazílie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.