Rio de Janeiro - Brazílie původně počítala s tím, že olympijské hry zvýší její prestiž, realita je ovšem opačná. Pár týdnů před zahájením sportovního svátku to vypadá na ostudu, píše New York Times.
V roce 2009, když Rio de Janeiro získalo právo hostit letní olympijské hry 2016, a porazilo přitom finalisty Madrid, Tokio a Chicago - se Brazílie vezla na vysoké vlně. I když neunikla následkům finanční krize roku 2008, utrpěla relativně nižší ekonomické škody a vrátila se zpět rychleji než jiné země včetně USA.
S kvetoucí ekonomikou se federální vláda cítila natolik na koni, že její populární prezident Luiz Inácio Lula da Silva spustil řadu nákladných sociálních programů, které pomohly posunout miliony chudých Brazilců k lepšímu životu.
"Nikdy jsem v Brazílii necítil více hrdosti," řekl po oznámení vítězné olympijské kandidatury Ria Lula, jak prezidentovi v zemi všichni říkají. "Nyní světu ukážeme, že dokážeme být ohromnou zemí." Nebyl přitom sám. Na pláži Copacabana v Riu vypukla velká párty.
Olympiáda začíná za měsíc, už nikdo neslaví
Ekonomické, sociální i politické podmínky, jimž Brazílie a Rio čelí, se dramaticky změnily. Obří korupční skandál, který začal v souvislosti s ropnou společností Petrobras, vyústil v odhalení a vyšetřování desítek, pokud ne stovek vysoce postavených politiků a členů podnikatelské elity.
Ekonomika země šla prudkým sešupem dolů - jen za loňský rok poklesl brazilský HDP o 3,8 procenta. Stát Rio de Janeiro i jeho stejnojmenná metropole jsou na mizině - a ani federální vláda na tom není nejlépe. Učitelům a policistům se zpožďují výplaty. Tolik opěvované sociální programy byly seškrtány. Stoupá inflace a taky zločinnost, mimo jiné proto, že škrty dopadly i na rozpočet bezpečnostních sil.
A zapomenout nelze ani na virus zika, který Brazílii těžce postihl. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) sklouzla brazilská ekonomika na deváté místo na světě - nejen za Británii a Francii, ale také za Indii a Itálii.
Zdroj: YouTubeJsou za tyto problémy odpovědné olympijské hry? Pochopitelně ne. Ale zesílily je. A zatímco v roce 2009 symbolizovalo vítězství v souboji o pořadatelství olympijských her potvrzení nového místa Brazílie na světové scéně, od té doby se olympiáda změnila na něco jiného. "Jde o namyšlenost, která se tu objevila během let rozmachu za Lulovy vlády," říká Alex Cuadros, autor knihy Brazillionaires (Brazilionáři), která vyjde tento měsíc.
V dubnu vysoký státní činitel Leonardo Espindola veřejně přiznal, že brazilské problémy mohou ovlivnit olympiádu a poškodit obraz země. "Blížíme se společenskému kolapsu našeho státu," řekl.
Brazílie původně stanovila rozpočet 14 miliard dolarů na nezbytnou infrastrukturu - stadióny, vylepšení dopravy, olympijskou vesnici a podobně, a také samozřejmě na bezpečnost a další logistické potřeby. Nyní je tato suma odhadována na 20 miliard dolarů. Ale Rio s největší pravděpodobností může počítat s příjmem jen zhruba 4,5 miliardy dolarů, uvádí sportovní ekonom Andrew Zimbalist.
Témata: Olympijské hry 2016, Rio de Janeiro, Brazílie
Související
6. července 2019 10:18
27. srpna 2016 18:08
22. srpna 2016 17:44
22. srpna 2016 8:19
20. srpna 2016 18:19
19. srpna 2016 14:42