Ráno 16. března 1988 irácká bojová letadla a dělostřelectvo zasypaly kurdské město Halabadža v severním Iráku hořčičným plynem a smrtící nervovou látkou sarin, připomíná úvodem svého komentáře pro server Al Džazíra Hamish de Bretton-Gordon. Bývalý důstojník britské armády a expert na chemické zbraně v něm varoval, že ničivý arzenál by nyní ve větší míře mohla nasadit i organizace Islámský stát (IS).
Hitler, Saddám, Asad a IS
Expert uvádí, že toho dne zahynulo na 5 tisíc lidí, především žen a dětí, přičemž dalších 12 tisíc dalších zemřelo později. Stejná metoda, jen o 25 let později, byla využita 21. srpna 2013 při plynovém útoku na předměstí Damašku Ghúta, dodává Bretton-Gordon. Poukazuje, že v obou případech došlo nejprve ke konvenčnímu bombardování, které mělo rozbít okna a dostat lidi do sklepů, po němž následovaly smrtící chemické látky sarin a yperit.
"Jelikož je plyn těžší než vzduch - a při absenci oken a dveří, které by ho zastavily - našel si své bezbranné a nechráněné oběti v podzemních sklepích a protivzdušných krytech," vysvětluje odborník. Doplňuje, že po těchto zločinech proti lidskosti následovalo opět konvenční bombardování, které mělo zakrýt důkazy.
"Naštěstí, jak Adolf Hitler a Saddám Husajn nakonec zjistili, vždy se najdou přeživší plynových útoků s cílem vyhlazení - a spravedlnost nakonec zvítězí i v případě IS a těch představitelů syrského režimu odpovědných za Ghútu," deklaruje expert.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Bretton-Gordon uvádí, že 28 let po Halabdže se iráčtí Kurdové opět stali terčem chemického útoku ze strany svých utlačovatelů, v tomto případě pod praporem IS. Odborník tak poukazuje na fakt, že během posledních dvou týdnů pešmergové, bojující jednotky Kurdské regionální vlády v Iráku, čelili chemickému bombardování IS. Ačkoliv se jednalo o podomácku vyrobený prašný yperit, který nebyl tak toxický jako ten tekutý vyprodukovaný Saddámovým a syrským režimem, i tak mnoho lidí zabil a stovky dalších zranil, píše expert.
IS údajně minulý rok opakovaně a v mnoha případech nasazoval hořčičný plyn proti pešmergům v oblasti Mosulské přehrady a také proti civilistům v severosyrském městě Marea, varuje Bretton-Gordon. Poukazuje též na zprávy, které o uplynulém víkendu dorazily z Iráku, hovořící o tom, že IS ve dvou případech nasadil yperit v Taze nedaleko Tikrítu, přičemž události si vyžádala jeden lidský život a na 600 zraněných.
Expert připomíná, že pešmergové chemické útoky dobře znají a mnoho z nich zažilo nejen Halabdžu, ale též desítky dalších plynových úderů v rámci kampaně Anfal. "Nyní čelí této nejstrašnější zbrani znovu ze strany IS a mají jen malou, či žádnou ochranu," konstatuje Bretton-Gordon. Soudí, že ochrana a příslušné proškolení by nejen zachránily životy, ale zároveň by eliminovaly potenciál zbraně, u níž hrozí, že zvrátí poměr sil na bojišti ve prospěch IS, především pokud západní země nehodlají do oblasti vyslat pozemní vojska se zkušeností s protichemickým bojem.
Morbidně brilantní psychologická válka
"Jsou to irácké kurdské jednotky pešmergů, kdo vede nejúpornější pozemní boje proti IS," připomíná odborník. Domnívá se, že pokud by v Iráku a Sýrii byly vyhlášeny bezletová zóna a tzv. bezpečné oblasti - podobné těm, které vyhlásila v roce 1991 Spojenými státy vedená koalice, aby zabránila Saddámovým jednotkám vyhlazovat Kurdy - zřejmě by se podařilo zatlačit vojska IS zpět k Mosulu a následně k Rakce. Podle Bretton-Gordona je totiž pravděpodobné, že bez bezletové zóny bychom v Evropě viděli miliony kurdských uprchlíků, jelikož se je Saddám chystal vyhladit a právě za tímto účelem zahájil v 80. letech tažení Anfal, jehož synonymem je právě chemický útok v Halabdže z roku 1988.
Odborník varuje, že právě strach z chemických zbraní umocňuje válečný teror. "Méně než 0,5% obětí během první světové války připadl na chemické zbraně, přesto se Velká válka stala synonymem jejich užití," vysvětluje Bretton-Gordon. Deklaruje, že současný konflikt v Sýrii a Iráku nabízí podobný obrázek: "IS rozvíjí morbidně brilantní psychologickou válku a chemické zbraně jsou tou nejvíce psychologickou zbraní proti všem nepřátelům."
Jak IS ztrácí území a je zatlačován zpět do Rakky, použije podle experta každý prostředek, který má k dispozici, aby odvrátil porážku. Ve světle útoků z Tazy a Sindžáru tak chemické zbraně mohou být nasazeny znovu, předpovídá Bretton-Gordon.
"Pokud pešmerga a irácká armáda dokážou dobýt Mosul a vytlačit IS z Iráku, porážka této teroristické skupiny bude na dohled," soudí odborník. Konstatuje, že pak bude naše kolektivní odpovědnost, aby v regionu zavládla nějaká forma stability. V první řadě je však nutné připravit pozemní vojska na chemické útoky, přičemž Západ nesmí nechat Kurdy na holičkách a nechat je čelit další Halabdže, apeluje závěrem Bretton-Gordon.
Témata: chemické zbraně, Islámský stát , Irák
Související
2. května 2024 9:21
7. srpna 2023 17:42
24. listopadu 2022 9:57
4. listopadu 2022 18:40
26. září 2022 18:09
13. března 2022 16:45