Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový výzkum by mohl pomoc diagnostikovat Alzheimera ještě před propuknutím nemoci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Berlín - Jeden z problémů boje proti Alzheimerově nemoci, chronickému neurodegenerativnímu onemocnění, spočívá v tom, že ve chvíli, kdy se objeví symptomy, již pacientovi zbývá jen několik let života a lékaři mají kvůli pokročilému stádiu nemoci jen velmi omezené možnosti. To by ale mohl změnit nový výzkum. Informoval o tom deník The Telegraph.

Vědci z Porúrské univerzity a Gottingenské univerzity vytvořili test, který by měl umožnit diagnostikovat Alzheimerovu nemoc až s dvacetiletým předstihem.

Test dokáže detekovat proteiny, známé jako amyloid beta peptidy, které se v průběhu nemoci dostávají do krve. Předběžné výsledky krevních testů měly podle serveru úspěšnost 84 %.

Ačkoliv je přesnost podle vědců třeba zvýšit, jedná se o důležitý krok k případnému vývoji léků, které by mohly zásadně zpomalit postup nemoci.

Hlavní výhodou by totiž bylo, že by tímto způsobem bylo možné diagnostikovat pacientovi Alzeimerovu nemoc v jejích raných stádiích a zcela tak zamezit nástupu demence, nebo jej alespoň odložit.

Témata:  alzheimerova nemoc zdraví vědci

Související

Aktuálně se děje

14:26

Policejní zásah na škole v Černošicích. Scénář byl opět podobný

Policisté už poněkolikáté během probíhajícího týdne zasahovali ve škole. Tentokrát vyjížděli na ZŠ ve středočeských Černošicích, kde jeden ze školáků vytáhl během vyučování maketu střelné zbraně. Policie se případem nadále zabývá. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy