Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový výzkum by mohl pomoc diagnostikovat Alzheimera ještě před propuknutím nemoci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Berlín - Jeden z problémů boje proti Alzheimerově nemoci, chronickému neurodegenerativnímu onemocnění, spočívá v tom, že ve chvíli, kdy se objeví symptomy, již pacientovi zbývá jen několik let života a lékaři mají kvůli pokročilému stádiu nemoci jen velmi omezené možnosti. To by ale mohl změnit nový výzkum. Informoval o tom deník The Telegraph.

Vědci z Porúrské univerzity a Gottingenské univerzity vytvořili test, který by měl umožnit diagnostikovat Alzheimerovu nemoc až s dvacetiletým předstihem.

Test dokáže detekovat proteiny, známé jako amyloid beta peptidy, které se v průběhu nemoci dostávají do krve. Předběžné výsledky krevních testů měly podle serveru úspěšnost 84 %.

Ačkoliv je přesnost podle vědců třeba zvýšit, jedná se o důležitý krok k případnému vývoji léků, které by mohly zásadně zpomalit postup nemoci.

Hlavní výhodou by totiž bylo, že by tímto způsobem bylo možné diagnostikovat pacientovi Alzeimerovu nemoc v jejích raných stádiích a zcela tak zamezit nástupu demence, nebo jej alespoň odložit.

Témata:  alzheimerova nemoc zdraví vědci

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy