reklama

Indie už má od Rusů pronajatou jadernou ponorku Něrpa, kterou překřtilo na Čakra, a stejného typu má být podle listu i druhý přírůstek.

Dillí se nyní podle deníku vzdalo záměru získat plavidlo nejmodernějšího typu a je ochotno smířit se s desetiletým pronájmem ponorky, která již slouží v ruském námořnictvu. Indie by ji nechala zmodernizovat a vyzbrojit rusko-indickými střelami BrahMos.

Kommersant s odvoláním na informace od indického zastoupení na výstavě v Jekatěrinburgu poznamenal, že po vypršení pronájmu by si Indie přála obě jaderné ponorky odkoupit.

Ruský vývozce zbraní Rosoboronexport se v tomto případě zdržel komentáře, jakkoli si obecně pochvaloval perspektivy růstu indicko-ruské spolupráce. Ještě před pár měsíci totiž ruští představitelé opakovaně popírali i samotná jednání o leasingu druhé jaderné ponorky s Indií, i když se podle deníku vedla už od roku 2012.

Momentálně jsou podle listu všechny problematické otázky vyřešeny a dospěly do stádia, kdy se neoficiálně hovoří o tom, že Indové si pronajmou ponorku sloužící v Tichooceánské flotile pod názvem Kašalot (Vorvaň obrovský).

reklama