Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin napomohl míru v Sýrii, teď je řada na Obamovi, říká analytik

Ruské bojové letectvo v Sýrii
Ruské bojové letectvo v Sýrii
Foto: mil.ru

Moskva/Washington - Ohledně důvodů stojících za ruským stažením jednotek ze Sýrie se objevilo velké množství teorií. Svou analýzou se situaci snaží objasnit i Ray McGovern, dlouholetý analytik CIA zabývající se Ruskem.

Krok k jednacímu stolu

Podle McGoverna vnímá svět ruské stažení ze Sýrie s nadějí, že se snahy o vyřešení syrského konfliktu přesunou k vyjednávacímu stolu.

McGovern připomíná, že ačkoliv Putin jasně uvedl, kolik jednotek v Sýrii zůstane, neupřesnil, k čemu tam budou sloužit. Je podle něj pravděpodobné, že budou pokračovat v útocích i přes vyjednané příměří. Jak také podotýká, je možné, že Rusko ponecháním jednotek posílá zprávu Turecku a Saúdské Arábii, aby do Sýrie nevstupovaly.

McGovern uvádí, že jde z Putinovy strany o další krok v plánu, který uvedl do chodu v září minulého roku, když do Sýrie vstoupil. Další postup ale podle něj záleží na americkém prezidentu Baracku Obamovi.

Co udělá Obama?

„Hodně bude záležet na tom, jestli bude Obama riskovat hněv svých „spojenců" - čili bohatých nákupčích zbraní, jako jsou Saúdská Arábie, Katar a Izrael, stejně jako i nepředvídatelné Turecko – opravdový spojenec z NATO, vyvinutím dostatečného tlaku na to, aby přestaly v Sýrii podporovat teroristy.

McGovern také vysvětluje, že ačkoliv vznik politického kompromisu – cíl, který Putin uvedl při vstupu do Sýrie – zatím zůstává komplikovaným problémem, ruské angažmá v Sýrii pomohlo situaci změnit a mírový proces tak urychlit.

Americký prezident Obama podle McGoverna dokázal zareagovat na změnu situace a přesvědčil Bílý dům včetně Johna Kerryho, ministra zahraničí, aby USA upustily od podmínky odchodu syrského prezidenta Bašára Asada, přizvaly Írán k jednání a zvýšily spolupráci s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, aby se předešlo vzájemným střetům v Sýrii.

Přijde kompromis?

Stažení ruských vojsk ze Sýrie by ale podle McGoverna mohlo také zvýšit tlak na Asada, který by následně mohl být ochotnější přijmout kompromis. Tomu podle něj nasvědčuje i fakt, že Asad údajně Putinovi v telefonickém rozhovoru sdělil, že je připraven začít jednání o Sýrii co nejdříve a že doufá v eventuální jednání mezi syrskou vládou a zástupci opozice pod dohledem OSN.

Putin svým krokem podle McGoverna vsází na to, že ostatní účastníci konfliktu, zejména Spojené státy, dokáží ovlivnit své spojence dostatečně na to, aby došlo k uklidnění situace a zastavení násilí. To by následně mohlo vést ke spolupráci proti Islámskému státu a Al Kajdě.

Putin zároveň neriskuje tolik, jelikož může případně jednotky do Sýrie opět vyslat. McGovern se ale nedomnívá, že k tomu dojde, pokud se pozornost teroristů neobrátí přímo na Rusko.

Témata:  Syrská krize ruské angažmá v Sýrii USA

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 20:08

Policie v Plzni evakuovala dům kvůli nálezu munice. Zajistí ji pyrotechnik

Policie zasahuje v neděli večer u nálezu nebezpečné munice v Plzni. Do domu byl přivolán pyrotechnik, proběhla evakuace. Kromě strážců zákona pomáhají u zásahu také hasiči. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy