Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hladomor sužuje Sýrii. OSN poskytne pomoc, má to ale háček

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Damašek - OSN a humanitární organizace mají v oblasti syrského Halabu potraviny, které vystačí na měsíc pro 145.000 lidí. I tak hrozí, že budou další desetitisíce lidé hladovět.

Podle odhadů ale hrozí, že se v obležení syrskou armádou ocitne až 300.000 obyvatel. Město zčásti ovládá opozice, zčásti syrská armáda.

Zástupce opozice, jehož dnes citovala agentura Reuters, sdělil, že v povstalci ovládané části jsou zásoby základních potřeb, které vystačí měsíc.

Vládní jednotky s podporou libanonského Hizballáhu a ruské armády minulý týden postoupily k poslední zásobovací trase používané opozicí, podle posledních zpráv jsou od ní vzdáleny jenom několik set metrů. Pro civilisty už je trasa neprůchodná.

Ceny potravin nepodléhajících rychlé zkáze se v Halabu ztrojnásobily. Kilogram rajčat, tedy sezónní zeleniny, stojí pětinásobek toho, co stál před zahájením bojů.

Témata:  Syrská krize Sýrie OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

14. března 2026 16:58

13. března 2026 19:08

Velikonoce jsou za dveřmi. Kdy mají děti volno a jak budou otevřené obchody?

Letošní Velikonoce klepou na dveře o poznání dříve než v loňském roce, což s sebou přináší i dřívější termín jarního volna pro školáky a dospělé. Zatímco vloni jsme si Velký pátek připomínali až v polovině dubna, v roce 2026 připadá tento významný den již na 3. dubna. Celý sváteční víkend pak uzavře Velikonoční pondělí, které letos oslavíme 6. dubna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jürgen Habermas

V 96 letech zemřel Jürgen Habermas, jeden z nejvýznamnějšch filozofů současnosti

Svět filozofie a společenských věd zasáhla zpráva o úmrtí jednoho z nejvýznamnějších intelektuálů naší doby. V sobotu zemřel ve věku 96 let Jürgen Habermas, muž, jehož myšlenky o komunikaci a racionalitě zásadně ovlivnily moderní vnímání společnosti. Podle oznámení jeho nakladatelství Suhrkamp skonal pokojně v bavorském Starnbergu nedaleko Mnichova.