Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko požaduje zrušení vízové povinnosti. Mělo by to negativní dopad na EU?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Brusel - Turecko využívá současnou uprchlickou krizi k nátlaku na Brusel a požaduje zrušení vízové povinnosti. Co by takový krok přinesl zemím EU pozitivního a co naopak negativního?

Argumenty proti

Odpůrci zrušení vízové povinnosti tvrdí, že Turci, kteří vědí, že k získání víza nemají předpoklady, nyní žádost, za kterou je třeba zaplatit, vůbec nepodávají. Panují obavy, že právě tito Turci by se po zrušení vízové povinnosti mohli masově přesunovat do EU a načerno zde pracovat.

Vízová povinnost pro lidí ze zemí mimo EU by měla sloužit rovněž k tomu, aby se bránilo příchodu teroristů. V Turecku přitom teroristických útoků v poslední době přibývá. Sebevražední atentátníci z posledních dvou útoků v Ankaře byli turečtí státní příslušníci. V případě zrušení vízové povinnosti by se takovíto lidé mohli bez problémů dostat do EU.

V rámci uprchlické krize se diskutuje zejména o Syřanech. Málo pozornosti se věnuje tomu, že by mohl hrozit také příliv tureckých uprchlíků, například Kurdů. Násilí na jihovýchodě Turecka již podle vládních údajů z této oblasti vyhnalo přes 350.000 lidí, kteří zatím hledají útočiště v jiných částech země. Po zrušení vízové povinnosti by mohli okamžitě zamířit do EU a například žádat o azyl.

Argumenty pro

Mnozí Turci vnímají vízovou povinnost jako potupu. Obyvatelům EU stačí k návštěvě Turecka předložit cestovní pas, zatímco Turci musejí na získání víza dlouho čekat a mimo jiné věrohodně doložit, že se hodlají do Turecka vrátit.

Vízová povinnost nejenže vyvolává napětí v evropsko-tureckých diplomatických vztazích, ale komplikuje také obchodní vztahy mezi Tureckem a EU. Víza totiž potřebují i turečtí obchodníci či podnikatelé.

Zrušení by se týkalo pouze krátkodobých víz. Turci by mohli v rámci časového období 180 dnů strávit v schengenském prostoru maximálně 90 dnů. Obavy, že Turci by se mohli masově usazovat v EU, a zahlcovat tak trh práce či zatěžovat sociální systém, jsou tedy neopodstatněné.

Témata:  EU Turecko víza

Související

Aktuálně se děje

3:00

Počasí v Česku už ovlivňuje Caetano. Meteorologové popsali, co způsobí

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy