Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co se děje v Sýrii? Asadova armáda bojuje dál, humanitární pomoc vázne

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
Foto: presidentassad.net

Damašek - Zatímco OSN je spokojena s dodržování klidu zbraní v Sýrii, tamní opozice má jiný názor. Podle zástupce radikální skupiny Džajš Islám (Armáda islámu) získala Asadova armáda od zahájení příměří nová území a snaží se obsadit další oblasti.

"Režim příměří hrubě porušuje a okupuje nová území, nasazuje všechny druhy zbraní, hlavně letadla a barelové bomby, snaží se obsadit velmi důležité oblasti," řekl Muhammad Allúš ze skupiny Džajš Islám.

Jeho slova potvrdila také syrská organizace ochránců lidských práv (SOHR), podle níž dnes letectvo útočilo na opozicí ovládané oblasti severně od Damašku. Jde o první nálet od zahájení příměří. "Dva nálety zasáhly okolí Dumy a zemřel při nich jeden člověk. Zatím nebylo možné zjistit, zda to byl člen opozice nebo civilista. Známo není ani to, komu letadla patřila," citovala zdroje ze SOHR agentura AFP.

Syrská opozice odmítla začátkem února pokračovat v rozhovorech a pro jejich obnovu žádala ukončení bojů a zajištění humanitárních dodávek do obléhaných oblastí. Allúš prohlásil, že i tato pomoc vázne, protože ji vláda blokuje.

Allúš je členem opoziční vyjednávací komise (HNC) zapojené do rozhovorů, které sponzoruje OSN. Džajš Islám je sice radikální skupina, ale Rusko jako hlavní spojenec Damašku přistoupilo na to, aby tato organizace byla do rozhovorů zapojena. Rozhovory ani příměří se netýkají nejradikálnějších organizací jako je Islámský stát a fronta An-Nusra.

Opozici dnes z porušování příměří obvinil další účastník syrského konfliktu - kurdské milice YPG. Podle nich opozice nedodržuje klid zbraní zejména na kurdských zónách ve městě Halab.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes oznámila, že kvůli bojům v severní Sýrii se nahromadilo u turecké hranice na 100.000 uprchlíků a že se zatím nevracejí domů. "Situace se zklidnila, významně ubylo náletů i bombardování, ale neustaly zcela," řekla šéfka MSF Joanne Liuová. Příliv lidí prchajících z provincií Idlib a Halab se podle ní zpomalil, ale "100.000 osob nahromaděných podél hranice kvůli stupňování bojů na začátku února se zatím nevrací, protože je to příliš nebezpečné".

Témata:  Sýrie Lékaři bez hranic

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 19:28

Rusové se snaží vyřadit z provozu ukrajinskou železnici. Jde o dodávky materiálu

Rusko se v rámci příprav na ofenzivu zaměřuje na ukrajinskou železnici, aby paralyzovalo vojenské dodávky, uvedl vysoce postavený ukrajinský činitel pro AFP. Rusové ve čtvrtek zasáhli železniční síť ve třech ukrajinských oblastech. Útoky si vyžádaly mrtvé i zraněné. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy