Brusel/Washington – V reakci na oznámení o armádním převratu v Turecku vyzvaly Spojené státy své občany, kteří se v zemi nachází, aby vyhledali bezpečný úkryt a nevycházeli ven. V Damašku se naopak slaví, protože turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je jedním z hlavních oponentů syrského prezidenta Bašára Asada,
Zprávy o tom, že část turecké armády převzala dnes večer moc, přivítala řada obyvatel syrské metropole Damašku a také té části severosyrského města Halabu, kterou ovládají vládní síly. Lidé tu vyšli do ulic.
Naopak Spojené státy vyzvaly své občany, aby se nezdržovali na tureckých uliích. Podobou výzvu jako USA už vydala také Francie nebo Rusko.
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov vyzval ruské občany v Turecku, aby zůstali uvnitř budov a čekali na další informace. Lavrov také apeloval na zainteresované strany, aby předešly „smrtícím střetům".
„V Ankaře a v Istanbulu se dějí závažné události. Žádáme francouzské občany, aby nevycházeli ven," uvedl dnes v reakci na dramatické zprávy z Turecka francouzský diplomatický zdroj.
Šéf americké diplomacie John Kerry vyjádřil naději, že v Turecku se podaří zachovat stabilitu a mír.
Šéfka diplomacie EU Federika Mogheriniová vyzvala k umírněnosti a respektování demokratických institucí v Turecku.
Témata: Turecko, USA, vojenský převrat v Turecku
Související
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48
27. září 2024 12:03
19. září 2024 11:01
5. září 2024 14:30