Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hrozí obří zemětřesení, které změní svět, varují experti

Seismograf, ilustrační fotografie
Seismograf, ilustrační fotografie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Dháka - V katastrofických filmech jsou často k vidění scény, kde je zemětřesení tak silné, že v okamžiku rozláme města na kusy a srovná je se zemí. Jedno takové zemětřesení ovšem nyní hrozí doopravdy.

Přední světový geofyzikové totiž změřili, že srážka tektonických desek hluboko pod Bangladéší může způsobit masivní, extrémně silné zemětřesení. A to není všechno.

Podle výpočtů expertů totiž po megazemětřesení o síle devět může následovat velký posun zemské kůry, který by bez nadsázky přepsal nejen místní, ale i světovou mapu. Úplně by se totiž změnila koryta řek a dokonce by se změnila i nadmořská výška některých oblastí, takže by je mohlo třeba zatopit moře.

Jak píše britský Daily Mail, srážka zemských desek a následné megazemětřesení ohrožují podle odhadů asi 140 milionů lidí. A podle modelů to navíc vypadá, že otřesy by rozpoutaly i obří záplavy.

Experti odhadují, že tlak v podzemí narůstá už přibližně 400 let, Bagladéš navíc patří k místům, kde je nejvyšší hustota osídlení na světě, takže ztráty na životech mohou být obrovské.

Podobné tření tektonických desek jako pod indickým poloostrovem způsobilo například v roce 2004 ničivé tsunami v jihovýchodní Asii a před pěti lety způsobilo havárii v jaderné elektrárně ve Fukušimě.

Témata:  zemětřesení katastrofy Bangladéš

Související

Aktuálně se děje

11. září 2025 10:11

Princ Harry se setkal s otcem. Britové chtějí vědět víc, ale musí jim stačit jediná věta

Princ Harry je od pondělí na několikadenní návštěvě rodné Velké Británie, která má jasně daný program. Do středečního večera se však nevědělo, zda se setká se svým otcem. Palác nakonec potvrdil, že král Karel III. strávil se synem několik desítek minut, informovala BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy