Ankara – Ankara z pokusu o puč v zemi obvinila tureckého duchovního Fethullaha Gülena, která momentálně žije v exilu v americkém státě Pensylvánie. Turecko dnes nepřímo řeklo, že by fakt, že jej USA skrývají, mohl vést ke konfliktu.
Server The Express poukazuje na to, co označuje „udivujícím a bezohledným útokem na USA". Turecký premiér Binali Yildirim totiž uvedl, že země půjde do války s jakýmkoliv státem, který bude skrývat muslimského klerika Gülena.
Doslova řekl, že „každá země, která chrání Fethullaha Gülena, bude pro Turecko nepřítelem". Není přitom tajemstvím, že duchovní působí ve Spojených státech.
Právě Gülena turecký prezident označil za strůjce pokusu o převrat v zemi. Hlava státu ho viní, že se snažil vytvořit „paralelní stav", které měl konkurovat Erdoganovi. Gülen se od puče téměř okamžitě distancoval. Podobné prohlášení vydali i jeho příznivci.
Prohlášení Yildirima je tak vnímáno jako lehce zastřená hrozba mířená na USA, která by podle Ankary měly Gülena vydat, nebo jinak budou muset čelit diplomatickým i vojenským důsledkům.
Gülen je zakladatelem islámského hnutí, které nese jeho jméno. Jeho hlavním cílem je podle jeho slov sloužit lidstvu a vést mladou generaci k harmonii mezi intelektem a náboženskou tradicí. Vyznává také myšlenky spojené s mezináboženskám dialogem a pluralitní demokracií.
Americký ministr zahraničí John Kery novinářům potvrdil, že USA dosud neobdržely od Turecka žádnou žádost, která by se týkala vydání náboženského vůdce. Nicméně se objevily zprávy, že dnes turecké úřady odepřely přístup k americké letecké základně ležící na tureckém území, odkud USA vzlétají kvůli bombardování Islámského státu.
Americká ambasáda vydala prohlášení, které říká: "...bere na vědomí, že nám místní úřady odpírají přístup k letecké základně Incirlik. Byla tam také odstřižena elektřina. Prosím, vyhýbejte se letecké základně, dokud nebude obnoven normální provoz."
Sám Gülen v prohlášení uvedl, že převrat „co nejdůrazněji odsuzuje". Dodal, že vláda by měla být vybrána ma základě spravedlivé a svobodné volby. „Jako člověk, který trpěl kvůli několika vojenským převratům v průběhu posledních pěti let, považuji ta obzvláště urážlivé být viněn z toho, že mám jakýkoliv podíl na takovém pokusu. Kategoricky popírám taková obvinění," dodal.
Témata: Recep Tayyip Erdogan, USA, Turecko, vojenský převrat v Turecku
Související
19. září 2024 11:01
9. září 2024 21:58
29. července 2024 9:37
21. července 2024 12:52
12. července 2024 11:32