Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Napětí v uprchlických táborech roste. Chybí jídlo, zapalují se kontejnery, zvyšují se útoky

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Atény - Uprchlický tábor Moria se stal symbolem rostoucí frustrace žadatelů o azyl v Řecku, kteří se ocitli v zemi zmítané krizí.

Muhammad, uprchlík z Afghánistánu, podává malou porci masa a rýže zahalené ženě a jejich dětem. Polední slunce žhne a jídla je, jako vždy, nedostatek. V jiné části záchytného tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos je několik vyhořelých přepravních kontejnerů a nová, dvakrát oplocená budova pro údajné výtržníky.

"Tady je nejhorší, že nemáme co dělat. Žádný basketbal, či fotbal, žádná příležitost naučit se jazyk" řekl Muhammad, který pracoval v garáži v Iránu předtím než se rozhodl jet do Turecka a pak se přeplavit do Řecka. "Já si třeba hraju hry na mobilu, ale někteří lidé tady se jen hádají" dodal.

V březnu Evropská unie a Turecko uzavřely přelomovou dohodu, která má za účel zmírnit příliv migrantů do zemí EU. Nicméně tato dohoda je pro Řecko zároveň příkořím, jelikož noví přistěhovalci jsou umístěni do záchytných táborů na řeckých ostrovech mezitím, co řecké úřady posuzují zdali mají být vráceni.

Akce, která má za účel "předregistrovat" téměř 60,000 potenciálních azylantů rozmístěných do třiceti provizorních táborů už trvá čtyři měsíce a má být ukončena v srpnu. Avšak celá operace bude pravděpodobně trvat mnohem déle, možná i rok.

Tábor Moria je obehnán ostnatými dráty a kdysi býval vojenskou základnou. V současnosti tu žije okolo 30.000 lidí, kteří bydlí ve stanech a přepravních kontejnerech. Vody a elektřiny je nedostatek. "Řečtí policisté špatně odhadli počet lidi v táboře a tak tu máme málo jídla" uvádí Juan Carlos Gavez ze španělské dobročinné organizace SOS Remar. Mezitím dobrovolníci roznášejí chléb a ovoce hladovým chlapcům v táboře.

Začátkem týdne propukly nepokoje v dalším záchytném táboře na ostrově Leros. Nespokojení obyvatelé tábora se střetli s těžkooděnci. Střetu předcházela demonstrace za urychlení registračního procesu.

Zdroj: YouTube

"Je nemožné stanovit přesný harmonogram na posouzení všech žádostí" řekl Epaminondas Farmakis, výkonný ředitel řecké dobročinné organizace Solidarity Now, která je financovaná miliardářem Georgem Sorosem.

Počet nových migrantů na Egejských ostrovech výrazně klesl. Mezitím co mezi dubnem a červencem roku 2015 se ostrovy potýkaly s přílivem asi 62,000 osob v letošním roce ve stejném období počet osob klesl na 6,300.

Řecké úřady nadále zaujímají vůči dohodě negativní postoj a tvrdí, že Turecko nemůže být považováno za bezpečnou zemi pro všechny migranty. Jedním z hlavních důvodů, proč počet deportací je tak malý je, že většina nynějších migrantů jsou ženy, děti a starší osoby a jsou chráněni dle mezinárodního práva jako bezbranné osoby.

"Cítíme se tu bezpečně. Je tu mnoho dobrovolníků, aktivity pro děti a já mám hodiny angličtiny." říká Suha Nadžarová ze Sýrie, která žije v hotelu, který byl proměněn na ubytovnu a je provozován křesťanskou charitou Caritas. Paní Nadžarová, která je matkou čtyř dětí, řekla, že v záchytném táboře Moria byla napadena během první noci. Má strach z toho, že až dojde na přesídlení, evropské země, kam by chtěla, už ji nepřijmou. Chtěla by emigrovat do Kanady.

Témata:  uprchlíci uprchlické tábory Řecko

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 15:58

Petra Černocká upřímně promluvila o stáří a důchodu. Řekla, co nechápe

I k dnešnímu dni si můžeme přiřadit jednu hvězdnou oslavenkyni. Petra Černocká dnes slaví půlkulaté 75. narozeniny. Nejvíce ji samozřejmě proslavila již v mládí role Saxany. Dnes už je herečka a zpěvačka sice v důchodovém věku, ale k důchodu přistupuje po svém. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy