Ankara - V Turecku se po nezdařeném vojenském puči hromadně zatýká. Ve vazbě skončilo dalších 52 důstojníků a na 53 soudců a státních zástupců byl vydán zatykač.
Podle místních médií citovaných agenturou DPA úřady zatykačů na pracovníky justice vydaly dokonce 140.
Už v sobotu úřady po zmařeném pokusu o vojenský převrat odvolaly z funkce 2745 soudců a státních zástupců. Podle agentury DPA má Turecko celkem asi 14.500 až 15.000 soudců.
Ve vazbě v Ankaře podle informací z vládních kruhů skončili také dva ústavní soudci, deset členů Státní rady, jednoho z nejvyšších soudů v zemi, a pět členů Vysoké rady soudců a státních zástupců, instituce, která dohlíží na činnost justice.
Šéf soudcovských odborů Mustafa Karadag agentuře DPA řekl, že policie zatýká nejen soudce a prokurátory podezřelé z účasti na pokusu o převrat, ale i kritiky režimu, kteří s vojenským pučem nemají nic společného.
Turecký parlament, v němž má většinu strana AKP, kterou založil současný prezident Recep Tayyip Erdogan, před časem schválil kontroverzní reformu soudnictví. Na jejím základě by se měl snížit počet členů Státní rady a kasačního soudu, dalšího z nejvyšších orgánů turecké justice. Už tehdy opozice kritizovala údajnou snahu vlády odstranit z funkcí soudce, kteří kritizují AKP a prezidenta Erdogana, a na jejich místo dosadit loajální osoby.
Ovládnutím Státní rady a kasačního soudu by prezident Erdogan získal větší vliv i na složení 17členného ústavního soudu. Mimo jiné právě z členů těchto dvou institucí totiž vybírá prezident ústavní soudce.
V sobotu Erdogan slíbil, že zničí "paralelní struktury", které podle něj v řadách turecké justice, školství, médií a armády vybudoval duchovní Fethullah Gülen s cílem svrhnout vládu AKP.
Témata: Turecko, Recep Tayyip Erdogan, vojenský převrat v Turecku
Související
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48
27. září 2024 12:03
19. září 2024 11:01
5. září 2024 14:30