Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Budou do Evropy proudit miliony Turků a Syřanů? O Erdoganově plánu se kvůli puči nemluvilo

Turecko, ilustrační foto
Turecko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ankara – Turecko teď žije neúspěšným pokusem o převrat, kterého jsou plná i všechna světová média. Ve zprávách týkajících se puče však poněkud zapadl poslední turecký návrh, který souvisí s řešením migrační krize a přijímáním syrských uprchlíků. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ještě před pokusem o převrat mluvil o tom, že by země mohla udělit občanství asi 300.000 Syřanů, kteří by mohli cestovat do Evropy, kdyby Evropská unie poskytla Turecku bezvízový styk.

Německý list Tagesspiegel ve čtvrtek uvedl, že si turecká vláda i sám Erdogan začínají uvědomovat, že existuje možnost, že se Syřané už nikdy nebudou moc vrátit do své rodné země. Erdogan proto navrhl, kontroverzní plán, podle kterého by Turecko udělilo občanství a následně naturalizovalo asi 300.000 Syřanů. Ti by tak získali turecké pasy.

Premier Binali Yıldırım uvedl, že tento krok je zlomovým bodem pro turecký přístup k syrské občanské válce a migrační krizi. Dříve turecká vláda zastávala pevný postoj, podle kterého musí syrský prezident Bašár Asad odstoupit a že se jednání mezi oběma vládami musí úplně zastavit. Nyní by se tato politika mohla změnit. Yıldırım tvrdí, že nyní Ankara chce, aby Asad pouze změnil svůj „postoj". Uznal také, že předchozí turecká politika selhala.

Plán udělit tolika Syřanům turecké pasy se neobešel bez kritiky. Někteří poukazují, že je to jen cesta, jak se Erdogan snaží vytvořit další třistatisícový blok svých voličů, aby ještě více upevnil svou moc. Opoziční vůdce Kemal Kılıçdaroğlu patří mezi nejhlasitější kritiky nápadu. Tvrdí, že Erdogan by měl kvůli tomuto návrhu uspořádat referendum, protože průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Turků je proti této myšlence.

Zatímco někteří považují tento plán za způsob, jak dále zastavit příliv migrantů do Evropy, další ale poukazují, že EU s Tureckem jedná o bezvízovém přístupu pro turecké občany. To by tedy v praxi znamenalo, že v případě, že by se 300,000 Syřanů stalo držiteli tureckých cestovních pasů, nelze udělat teoreticky nic, aby se zabránilo jejich masovému pohybu do západní Evropy.

Někteří politici v Evropě již varovali, že bezvízový styk pro turecké občany by mohl vést k nové vlně migrace. Skupiny jako jsou menšinoví Kurdové v jižním Turecku, jsou často chyceni mezi boji turecké vlády a bojovníků Kurdské lidové strany (PKK). Horst Seehofer, spojenec německé kancléřky Angely Merkelové tvrdí, že bezvízový přístup by mohl potenciálně přivést další miliony Turků, kteří by mohli hledat azyl v Evropě.

Na vzestupu je také napětí mezi Syřany a Turky, spory se vyostřily kvůli incidentu, ve kterém mladý Turek a mladý Syřan zemřeli na následky bodných ran, které si navzájem zasadili v potyčce. Tato událost vedla k tomu, že turečtí demonstranti požadovali vyhnání všech Syřanů z regionu Anatolia.

Témata:  Turecko uprchlíci Recep Tayyip Erdogan

Související

Aktuálně se děje

26. listopadu 2024 17:22

26. listopadu 2024 14:24

Sněhová předpověď počasí. Čeká se obleva, pak nastane další změna

Počasí během minulého týdne označili meteorologové za bláznivé. Na nejvyšší české hory každopádně přineslo zimu. V pondělí ležely na hřebenech desítky centimetrů sněhu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) naznačil, jaký bude další vývoj. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy