Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Začíná nám další migrační krize a opět to nikoho nezajímá. Pak už bude pozdě, zuří poslanec

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Londýn – Ačkoliv ji bouřlivé události posledních dní odsunuly trochu do pozadí, migrační krize v Evropě stále pokračuje. Britský poslanec Simon Danczuk ale varuje, že se Evropa a Velká Británie příliš soustředí na krizi v Sýrii a ignorují problémy jinde.

Krize v Bangladéši

Podle Danczuka se Velká Británie není schopná soustředit na více krizí zároveň. Její pozornost je tak plně věnována občanské válce v Sýrii, a to „na úkor šířící se migrační krizi a rozšiřování islámského extremismu v Evropě".

„Ale téměř 5 tisíc mil daleko v Bangladéši, zemi, která má sedmkrát více obyvatel než Sýrie, hrozí výbuch politického soudku se střelným prachem, který by vyústil v krvavé násilnosti," varuje Danczuka.

Upozorňuje, že „demokracie v Bangládeši je mrtvá"; ve volební den v roce 2014 bylo zabilo 21 lidí a volební účast byla pouze 22 %. „Od voleb se politické zastrašování, zmizení a kultura strachu staly běžným jevem," upozorňuje.

Hrozí občanská válka a masová migrace

Dochází zde také k teroristickým útokům ze strany Islámského státu a al-Kajdy, jejichž zapojení ale podle Danczuka vláda neustále popírá a umlčuje i média. Vláda pak podporuje pouze své spřízněné podniky a ekonomický růst země je na pouhých 6 %.

Jak varuje, nyní dochází k eskalaci násilných protestů a lidé zde „otevřeně mluví o občanské válce".

„Takové nepokoje by destabilizovaly celou oblast a vyústily by v masovou migraci v takové míře, že by přísun uprchlíků do Evropy z minulého roku v porovnání vypadal jako malý pramínek," varuje dále Danczuk. Mnoho z nich by přitom dle jeho názoru zamířilo právě do Velké Británie.

Měla by Británie zasáhnout?

„Velká Británie je domovem největší bangladéšské menšiny v Evropě a naše dvě země sdílí významné politické, kulturní a obchodní vazby. Když jsem šel ulicemi Dháky, úplní cizinci ke mně přicházeli a ptali se mě na své tety a strýčky v ulici Ramsay, která leží ve středu živé bangladéšské komunity v Rochdale," podotýká Danczuka s odkazem na oblast, kterou v britském parlamentu zastupuje.

Do země by tak dle jeho názory mohly zamířit „tisíce, možná miliony" Bangladéšanů, kteří by v budoucnu mohli prchat před politickou i vojenskou nestabilitou ve své zemi. S sebou by ale jejich část mohla přinést i „politické napětí a násilné extremistické ideologie".

Velká Británie by tak podle Danczuka měla převzít zodpovědnost za „přinesení míru, tolerance a demokracie do této části Commonwealthu", jehož součástí Bangladéš je. Jako řešení pak navrhuje zavedení ekonomických sankcí, které „mohou být jediným způsobem, jak zachránit sekulární demokracii v Bangladéši".

„Je to ambiciózní a pracovitý mladý národ s velkým potenciálem. Je na nás, abychom zasáhli a zajistili, že extremistický chaos tento potenciál za cenu lidských životů nezničí," uzavírá.

Témata:  uprchlíci Velká Británie Bangladéš

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 18:10

Podzimní počasí hlásí návrat. Velká předpověď na příští týden

Listopadová zimní epizoda skončí dneškem, nejpozději zítřkem. Nadcházející týden bude ve znamení návratu podzimního počasí, přičemž nejvyšší teploty mohou dosáhnout dvouciferných hodnot. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy