Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozumná EU? O Evropském parlamentu to neplatí, nepomohl ani brexit

Sídlo EU
Sídlo EU
Foto: Pixabay

Brusel – Britské rozhodnutí o odchodu země z Evropské unie bylo pro mnoho vysokých představitelů EU momentem probuzení a začátkem nové politiky střídmé EU. Jak ale upozorňuje bruselský server Politico, to neplatí o Evropském parlamentu.

Server varuje, že různí přední europoslanci chtějí předložit návrhy, které požadují například větší integraci, větší migraci mezi členskými zeměmi nebo kompletní reformu smluv EU. To se přitom již nyní setkává se značným odporem euroskeptiků.

Změnu smlouvy již po rozhodnutí o brexitu odmítli přední evropští politici včetně německé kancléřky Angely Merkelové nebo prezidenta Evropské komise Jeana-Claude Junckera. To ovšem podle serveru neodradilo hlasy, které v rámci EU volají po větší federalizaci unie.

Tito europoslanci argumentují tím, že nespokojenost členských zemí znamená, že je čas na drastickou změnu EU. Ta by podle nich ale znamenala větší normalizaci pravidel a zrušení výjimek, jaké například nyní má odcházející Velká Británie nebo Irsko.

Podle serveru je ale nepravděpodobné, že by se skupinám, které reformy navrhují, podařilo najít většinu. Ve zbytku Evropského parlamentu totiž panuje nálada, která je větší integraci silně nepříznivá.

Témata:  EU

Související

Aktuálně se děje

13. května 2025 9:36

Pohřeb Jiřího Bartošky (†78). Byla ještě jiná varianta, přiznal informátor

Na den přesně za týden se otevřou dveře pražského Rudolfina lidem, kteří se budou chtít rozloučit s legendárním Jiřím Bartoškou. Zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let. A protože byl v rámci filmového festivalu spjatý s Karlovými Vary, nabízelo se i umístění posledního rozloučení do lázeňského města. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy