Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Jižním Súdánu hrozí epidemie cholery. Úřady už se připravují na nouzový plán

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: UNHCR

Juba - Jížní Súdán, kde i přes uklidnění situace stále hrozí občanská válka, se navíc potýká s epidemií cholery. Zemřelo již 11 lidí a podle zdravotníků bude mnohem hůř.

Dětský fond OSN (UNICEF) dodal, že zatím je registrováno 72 případů podezření na nákazu cholerou, z čehož 36 v hlavním městě Jubě.

Jihosúdánské ministerstvo zdravotnictví zatím vypuknutí epidemie nevyhlásilo, protože vzorky ještě procházejí závěrečnými testy. Nicméně úřady už začaly realizovat nouzový plán.

Úřady zahájily nezbytné kroky v neděli poté, co od pátku začali do nemocnice v Jubě přivážet první pacienty s podezřením na choleru. Jeden z nich přijel ze základny OSN v hlavním městě a panují obavy, aby se choroba neroznesla mezi 4000 lidmi, kteří se tam uchýlili před boji mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami, sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která tábor spravuje.

Občanská válka v Jižním Súdánu vyhnala z domovů množství lidí, z nichž kolem 28.000 po vypuknutí bojů koncem roku 2013 uteklo do Juby. Obnovené ozbrojené střety minulý týden zahnaly na 15.000 lidí do objektů OSN, humanitárních organizací a církví.

Témata:  Jižní Súdán cholera

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.