Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politici otevřeně promluvili o puči v Turecku. Stačilo málo a mohlo být vše jinak

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Ankara - V pozdních pátečních hodinách začal v Turecku pokus o vojenský převrat. Ten nakonec skončil neúspěchem, podle některých politiků ale málem bylo vše jinak. Více informací přinesl britský deník The Guardian.

„Staneme se mučedníky"

Jak se postupně objevují další informace o tureckém pokusu o státní převrat, veřejnost se dozvídá i o dříve nejasných okolnostech, které tuto dramatickou událost doprovázely.

O půlnoci, dvě a půl hodiny po začátku pokusu o vojenský převrat, se shromáždila skupina devíti vysoce postavených představitelů vlády v konferenčním sále úřadu premiéra. „Zřejmě uspějí a my dnes zemřeme. Připravme se na smrt. Staneme se v této bitvě mučedníky," uvedl jeden z nich.

Následně svého bodyguarda poslal pro svou osobní zbraň – ochranka, která měla budovu chránit, byla z místnosti poslána pryč, protože politici nevěděli, komu mohou věřit. Reagovali tak na prohlášení, které byla v živém vysílání donucena pronést moderátorka státní televize TRT.

Ta vyhlásila, že armáda převzala kontrolu nad zemí. Vláda v té době měla jednání – jeden z ministrů se pokusil atmosféru odlehčit vtipem: „S TRT se neobtěžujte, já ji nesleduji ani normálně, je to jen státní televize."

Puč, který téměř uspěl?

Deník připomíná, že ačkoliv byl pokus o převrat krátký a byl rychle potlačen, vyžádal si stovky životů a tisíce zraněných a jeho následky budou v zemi cítit ještě velmi dlouho. Informace, které se postupně objevují, také podle deníků ukazují, jak blízko byla armáda k úspěchu.

„Mnoho komentátorů pokus nazvalo amatérským, ale informace od oficiálních představitelů Turecka tomu neodpovídají a popisují jej jako dobře organizovaný a téměř úspěšný," upozorňuje.

Ministr vnitra byl v ten den spolu s dalšími vysoce postavenými politiky pozván na důležité bezpečnostní jednání, ve skutečnosti šlo ale o plán na jeho zadržení. Ministr ale nakonec kvůli plnému rozvrhu na jednání nevyrazil a během pokusu o převrat situaci koordinoval z ankarského letiště.

Do prezidentského paláce se na fiktivní setkání vydal vrchní představitel turecké kampaně proti Islámského státu – podle informací deníku byl následně nalezen s rukama svázanýma za zády a střelen do krku.

Prezident unikl jen těsně

Sám prezident Erdogan z hotelového rezortu v Marmarisu unikl asi 20 minut před tím, než na něj zaútočili pučisté. Z vrtulníků se na hotel spustilo asi 25 vojáků. I tak měl ale Erdogan namále – jeho letadlo zaměřily dvě stíhačky F-16. Ty ale nevystřelily, protože pilot prezidentského letadla přes rádio stíhacím letounům sdělil, že jde o civilní let tureckých aerolinek.

Organizátorům puče se také podle deníku podařilo vyvolat chaos jak v Ankaře, tak v Istanbulu. Politici nevěděli, zda za ním stojí i vyšší armádní vedení, byly provedeny útoky na budovy národní rozvědky a policie.

„Byla to noční můra," okomentoval to Murat Karakullukcu, policejní důstojník, který na velitelství policie strávil celou noc. „Naší první myšlenkou bylo přežit, až pak jsme začali na vrtulníky střílet z ručních zbraní."

Bod zlomu

Situace na úřadě premiéra byla v tu chvíli podle deníku zoufalá. 37 minut po půlnoci se ale na iPhonu reportérky konečně objevil prezident Erdogan, který lidi vyzval k obraně demokracie. V tu chvíli se podle Cemalettina Hasimiho, poradce premiéra Yildirima, situace otočila. Lidé se vydali do ulic a politici začali skutečně věřit, že puč selže.

Klíčový byl také fakt, že se pučisté rozhodli bombardovat parlament. Do ulic se tak podle Hasimiho vydali i lidé, kteří sice s vládou prezidenta Erdogana nesouhlasí, toto pro ně ale bylo příliš.

„Vyjádření opozičních lídrů a vrchních vojenských představitelů, včetně armádních velitelů, která byla namířena proti puči, jeho osud zpečetila," uvádí deník. „Byly zde klíčové momenty," souhlasí Hasimi. „Bylo to neuvěřitelně dobře organizované, ale náhlé kroky vedení a lidí celý plán změnily," vysvětlil.

„Mohli uspět. Prohráli ve chvíli, kdy se prezident a premiér dostali do živého vysílání, když vysocí představitelé armády také vystoupili živě a vyhlásili svou podporu demokracii a když lidé odmítli jít domů," dodal Hasimi.

Témata:  Turecko Recep Tayyip Erdogan

Související

Aktuálně se děje

26. listopadu 2024 17:22

26. listopadu 2024 14:24

Sněhová předpověď počasí. Čeká se obleva, pak nastane další změna

Počasí během minulého týdne označili meteorologové za bláznivé. Na nejvyšší české hory každopádně přineslo zimu. V pondělí ležely na hřebenech desítky centimetrů sněhu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) naznačil, jaký bude další vývoj. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy